Tehdy ještě málokdo tušil, co unikátní a extravagantní sochy v Litomyšli způsobí. Během výstavy sedmnácti děl se objevilo mnoho reakcí a nebyly pouze kladné. Dvakrát si dokonce sochy vyhlédli i zloději, když ukradli nerezové prvky. Expozice se chýlí ke konci. Během čtrnácti dní odveze kamion první díla. Jedna socha ale zůstane na svém místě, a to ta v místě bývalé synagogy na nábřeží.

„Výstava dalece přesáhla hranice města. Přijíždějí lidé z celého okolí a procházejí městem, aby si originální sochy prohlédli. Chceme si nechat sochu, která se nachází v místě bývalé synagogy. Připomeneme oběti koncentračních táborů. V současné době sháníme finanční prostředky. Potřebujeme osm set tisíc korun. Město může uvolnit z rozpočtu půl milionu korun. Padesát tisíc máme slíbených od Konfederace židovských obcí,“ sdělil starosta Michal Kortyš. Aleš Veselý nyní pracuje na projektu úprav celého prostranství na nábřeží. „Z prostřední sochy chce Aleš Veselý vytvořit monument. Půjde o trojúhelník z nerezu, do kterého zasadí další trojúhelník, na němž budou uvedena jména obětí. Cedulka, která je na místě nyní, není určitě to pravé,“ dodal Jiří Lammel, ředitel Smetanovy výtvarné Litomyšle. Poslední slovo ale bude mít při koupi sochy samozřejmě zastupitelstvo měs­ta.

Jiří Lammel vydal k výstavě také novou knihu, kde jsou zajímavé texty a také fotografie všech soch, které lidé ve městě mohou vidět. Zájemci o publikaci by neměli váhat, vyšla totiž jen v nákladu tří set kusů.

Režisérka Jana Chytilová navíc natočila o akademickém sochaři Aleši Veselém časosběrný dokument. Snímek zachycuje rovněž stěhování soch do Litomyšle. Dvacetiminutový sestřih Smetanovy Litomyšle měl premiéru 25. června.

Lidé se shodují, ať už se expozice líbila, nebo nikoliv, v historii města zanechá rozhodně nesmazatelnou­ stopu.

Článek Zdeňka VandaseNa rozloučenou se sochami… plakat nebudunajdete ZDE.