Kdyby se tenhle pán nenarodil, miliony lidí na celém světě by bylo ochuzeno o zábavu jménem skládání Rubikovy kostky. Tato slova platí pro Erno Rubika, maďarského architekta, učitele a hlavně vynálezce.

Jeho hlavolam nemohl chybět ani na festivalu v Pardubicích. Dokonce je v jeho znaku. A je o něj zájem… Stejně jako každý rok padaly ve skládání Rubikovky rekordy.

Zeptáte–li se lidí na celém světě, co jim vytane na mysli, když se řekne Maďarsko, většina odpoví Erno Rubik. Toho nejvíce proslavil vynález hračky ve tvaru krychle s barevnými, otáčejícími se stranami, která představuje nepředstavitelných třiačtyřicet trilionů kombinací. A přesto má jen jedno řešení. V tomto roce jeho hlavolam slaví již třicet let své existence.

„Jsem šťastný, že je můj hlavolam známý, ale ne pro slávu. Spíše jsem hrdý na to, že jsem vytvořil něco s pozitivním významem, co přináší lidem radost“, říká se skromností sobě vlastní Rubik.

Životnost tohoto hlavolamu je legendární, podřizování se jí fanatické a svět je neustále udivován vskutku neuvěřitelnými výkony při řešení tohoto hlavolamu. Nejrychleji jí složil v čase pouhých 7,08 vteřin nizozemský mladík Erik Akkersdijk, a to v roce 2008. Po celém světě se dosud prodalo celkem 350 milionů Rubikových kostek. Prodává se stále, navzdory tomu, že mladí lidé rychlostí světla mění své hrací návyky a mají tendenci směřovat k zábavám založených na technologiích.

„Kostka v sobě zahrnuje mnoho rozporů. Je fyzická, manuální a hmatatelná. Je to nevinně a dětsky vypadající objekt. Přesto, pokud chcete kostku vyřešit, musíte vytvořit řád z chaosu. Takže je jednoduchá, i složitá. Problém je matematicky abstraktní a teoretický, ale řešení dosáhnete fyzickým ovládnutím objektu. V tomto smyslu je jak reálná, tak virtuální,“ filozofuje maďarský vynálezce.

Možná, že její fenomenální popularita je daleko prozaičtější. Jedná se o obsah a univerzálnost. Jde o hračku s nekonečnými kombinacemi.
„Co je několik trilionů mezi kamarády? Rozházejte ji, otáčejte jí, složte ji každou hodinu každého dne svého života a je nepravděpodobné, že se vám kdy podaří rozházet ji tak, aby měla stejné složení. Nemá žádné globální bariéry. Jazyk, vzdělání, inteligence, kultura, region… Ať na ni chcete nazírat jakýmkoli způsobem, kostka překonává všechny tyto oblasti,“ přemítá Rubik a dodává.

„Odráží život. Od počátku našich životů se přece pokoušíme zjednodušit složitosti světa a přírodu tak, abychom jim rozuměli. Kostka je tedy základní formou. Je to čistá geometrie ve třech rozměrech.“

(www.rubiks.com, zz)