Pro festival Smetanova Litomyšl se musí prostory zámku na krátký čas přeměnit v dokonale vybavený koncertní sál s hledištěm, jevištěm, šatnami a zázemím pro divadelní techniku, diváky i sponzory. „To pak nelze po skončení festivalu odstranit mávnutím kouzelného proutku. Technici musí vše demontovat, naložit, odvézt a uskladnit. I tak to probíhá téměř zázračně rychle,“ popisuje konečnou fázi úklidu ředitel mezinárodního operního festivalu v Litomyšli Jan Pikna.

Již tři dny po skončení posledního festivalového pořadu se v reprezentačním kongresovém centru konal zahajovací koncert letních houslových kurzů. Tento prostor v době Smetanovy Litomyšle sloužil jako šatny pro účinkující.

V tu dobu již z festivalového vybavení na zámku zbývaly jen zbytky konstrukce. Ta však mizí tak rychle, že za necelé čtyři dny od skončení věhlasné akce mohou běžní návštěvníci litomyšlského zámku vidět figurální sgrafita na severní stěně nádvoří, aniž by museli vystoupat do druhého patra. Prostory vzácné památky opět prohlédnou a přivítají zvídavé návštěvníky.

Festival příští rok oslaví půl století trvání. Událost zahájí Smetanova opera Libuše v podání Národního divadla s Evou Urbanovou v titulní roli kněžny.