Stačí jedna návštěva k tomu, aby se festival člověku vryl hluboko pod kůži. Kvalitní program a čarovná atmosféra umocněná světlem stovek svíček rozmístěných po celém hradním komplexu činí z festivalu nezapomenutelný zážitek, který sem každoročně láká víc a víc lidí. Potvrzují to slova Kateřiny Kelarové z pořádající společnosti Miret: “Prvního ročníku se v roce 2000 zúčastnilo padesát diváků, loni jich každý večer přišlo tisíc. Tři dny tak nejen romské, ale v hojném počtu i gadžovské publikum vytvářelo pomyslný most a hledalo k sobě cestu.”

Zahájení 7. ročníku bude v režii mladých romských talentů. V pátek vystoupí například skupina Le Čhavendar a taneční soubor Cikne čhave. Po dětské exhibici přijdou na řadu kapely Kale, Gitans, Ida Kelarová s Romano Rat či maďarští Váradi Roma Café. V sobotu večer se představí současná romská hudba, mezi jinými Terne čhave a Titi Winterstein Ensemble z Německa. Nedělní večer se ponese v duchu tradiční romské muziky. Přijedou Čilágos, Kaľi Čercheň a mnoho dalších.

Sobotní den pak bude patřit těm, již chtějí z festivalu odejít obohaceni o nové informace či dovednosti. V nabídce jsou workshopy romských tanců, písní a zkrátka nepřijdou ani ti nejmenší. Oddech od pohybu zajistí Jiří Daniel přednáškou na téma Romové napříč Evropou a projekce dokumentu Ivana Pokorného Ghetto No.1.

Za Gypsy celebration stojí zejména úsilí a nadšení organizátorů a touha mnohých lidí být opět při tom. Jen letos bude při organizaci pomáhat osmdesát dobrovolníků. “Jen díky tomu, že mezi námi ještě existují lidé, kteří jsou schopni udělat něco pro radost svou i ostatních, můžu říct, že se nám daří a festival tak snad patří k tradici hradu Svojanov,” uzavřela Kelarová.

Romský festival na hradě

Svojanov/ Od pátku 27. až do neděle 29. července se na hradě Svojanov uskuteční sedmý ročník romského festivalu Gypsy Celebration, na kterém se představí 32 romských kapel a souborů z Čech i zahraničí. Tento festival pořádá Ida Kelarová a občanské sdružení Miret. Pro návštěvníky je připraven tanec, hudba, zpěv a nebudou chybět ani různé workshopy. V pátek se v 18 hodin představí nastupující romská generace. Jedná se o talentované romské děti. Ve 21 hodin bude slavnostní zahájení, na kterém vystoupí Ida Kelarová, Romano Rat a Apsora, Romani Zor, Kale, Devla Drom, Gitans, Romano Zorba. Jako speciální hosté se představí Váridi Roma Café. Sobotní program bude patřit různým přednáškám a besedám, pěveckým workshopům romských písní současné tvorby nebo filmům s romskou tématikou. Večer od 20 hodin se postupně představí posluchačům například M Dance Club Profi, Terne Čhave, Ondra Krajňák a Band nebo AntonínGondolán, Věra Gondolánová, Filip Gondolán + Band. V neděli je dopoledne vyhrazeno pět různým wokrshopům,večer pak začínáRomská tradiční autentická noc. Od 19 hodin je připraven program, ve kterém se postupně představí například taneční soubor Cikne Čhave, Janka a Vlado Sendreiovci, cimbálovka Karola Radiče s hostem Věrou Bílou nebo Ivan
Herák s kapelou. Stanislav Sáňka