Slavnostní vernisáž zahájil v neděli kreslířův vnuk, který nosí dědovo jméno. Posledních šest let je editorem díla Josefa Lady. „Na první pohled nikdo nepozná, že se jedná o reprodukce. Barevnost je stejná jako u originálů,“ potvrdil Josef Lada. Do výstavních prostor muzea se vešla celá sada reprodukcí, tedy všech pětadevadesát kreseb. O tom, že je kreslíř, malíř a karikaturista stále populární, svědčí fakt, že muzeum bylo za plněno. Městské muzeum a galerie ve Svitavách se v neděli zaplnilo neuvěřitelným množstvím lidí. Přilákala je nejen díla nejznámějšího autora obrázků dětských knih, ale také člověk, který výstavu přijel slavnostně zahájit. Josef Lada, malířův vnuk.

Ředitelka muzea Blanka Čuhelová toužila po tom, aby ve výstavních síních byla před Vánoci svátečně laděná výstava. Ladovy obrázky nejen zasněžených vesnic s kostelíkem na kopci její přání splnily. To, že existuje set reprodukcí vybraného Ladova díla, jí poradil vnuk kreslíře, Josef Lada.

Vnuk slavného Lady

Vnuka slavného malíře a kreslíře s naším krajem téměř nic nespojuje. „Pamatuji si na to, že jako dítě, když ještě nebyla dálnice, jsme přes Svitavy jezdili za babičkou a dědou do Přerova,“ vzpomínal Josef Lada, který je na svého dědu právem pyšný. Když se dozvěděl o záměru ředitelky svitavského muzea, byl rád.

Dědečka si Josef Lada nemůže pamatovat. Narodil se totiž až tři roky po jeho smrti. Přesto vzpomíná. „Na dědu vzpomínám celý život. Díky prostředí, které mám celý život kolem sebe – obrázky, moje práce, maminka – mám dědu stále před očima,“ řekl vnuk slavného kreslíře. Ani to nemůže být jinak. Josef Lada převzal totiž po otci práci editora díla Josefa Lady. Zodpovědně se jí věnuje už od roku 1994. „Myslím, že si rozumíme,“ domnívá se.

Na otázku, zda je v rodině Ladových nějaký následovník, který by v díle pokračoval, nebo alespoň někdo, kdo by maloval, Josef Lada s odpovědí neváhal. „Malířství se v naší rodině věnovala pouze dcera Josefa Lady, Alena, moje maminka. Já, ani moji potomci nekreslí. Možná je to i dobře,“ uvažoval nahlas Josef Lada.

Dědeček je prý v té nejlepší společnosti mezi autory obrázků pro děti. „Kvalitní obrázky jsou od Adolfa Borna, Heleny Zmatlíkové, Jiřího Trnky. Nerad bych na někoho zapomněl. Je jich samozřejmě více,“ začal s výčtem malířů a kreslířů vnuk.

Reprodukce

Pro velký zájem o Ladovo dílo nechal vnuk slavného dědy zhotovit reprodukce. „Set reprodukcí jsem nechal udělat hlavně pro výstavu v Bruselu, která byla v dubnu loňského roku. Vybrali jsme několik motivů a nechali zhotovit reprodukce,“ vysvětloval nápad pro vznik sady reprodukcí Josef Lada. Věrných „kopií“ je celkem devadesát pět. A sady jsou pro jistotu hned dvě. Jedna je putovní a viděli ji po Bruselu a Berlíně ještě návštěvníci muzeí v Košicích a v Písku. Nyní je ve Svitavách. „Vždy záleží na velikosti galerie, kde se má vystavovat. Když je menší, vystaví jen část. Tady ve Svitavách máte štěstí. Vešla se sem celá. Druhý set je částečně vystavený v Hrusicích,“ dodal Josef Lada.

Kam výstava poputuje dál, Josef Lada neví. Vlastníkem je muzeum v Brandýse nad Labem.