Na celkem třiatřiceti snímcích autor zachytil běžný život místních bezdomovců. Na čtvrteční vernisáži poděkoval sociálním pracovníkům, kteří mu pomáhali. „Bez nich bych nebyl schopný soubor takto udělat. Otevírali mi dveře, já pak jen přijel a udělal cvak cvak," pobavil fotograf přítomné ve svém projevu.
Vystavené snímky jsou na Štreitovy poměry nezvyklé tím, že jsou barevné. Jinak zachycují to, na co jsou u něj lidé zvyklí. „Fotografuji více než padesát let a celou tu dobu se věnuji sociální fotografii a dokumentu. Ten je pro mne alfou a omegou. Pomocí dokumentu se přibližujeme k realitě, která nás obklopuje. Chci oslovit lidi a také to, aby se fotografiemi něco řešilo. Když řeknu, že jsem angažovaný fotograf, tak to přesně platí. Za slovo angažovaný se nestydím," prohlásil Jindřich Štreit.
„Doufám, že se na tuto výstavu občané přijdou podívat, protože jejím cílem je ukázat, jací lidé žijí mezi námi," uvedl starosta Svitav David Šimek a zavzpomínal na dobu, kdy nastoupil do úřadu: „Na začátku jsme řešili, proč něco dělat kvůli pěti lidem, kteří se nám válí po náměstí. Jenže ono z těch pěti je ke dnešnímu dni už dvaasedmdesát lidí bez domova, které tady ve Svitavách máme, ačkoliv si to asi ne všichni uvědomujeme."
Město proto připravuje projekt Šance. „V letošním roce bychom rádi požádali o dotaci a poblíž vlakového nádraží chceme postavit centrum pro dvacet lidí. Zaznamenal jsem obavy, že tam vzniká panelový dům a budeme sem zvát všechny bezdomovce z České republiky," dodal starosta a podotkl, že to není pravda.
Ve Svitavách je podle něj mnoho žen bez domova. Azylový dům je však určený pro muže. Zvýšená kapacita má pomoci právě i jim.
Problémy s bezdomovci se ve městě řeší dlouhou dobu. Na začátku ledna dostal starosta dopis od některých znepokojených občanů, sejít se s nimi má již příští týden.