Mezi dvanácti houslovými talenty je jediný Čech Josef Špaček. Dvacetiletý houslista se narodil v Čechách, ale v současné době studuje v Americe. Na housle začínal hrát jako malý kluk. „Housle jsem poprvé držel v ruce v šesti letech. Naše rodina je hodně hudební, taťka hraje v České filharmonii. Nyní studuji hru na housle na Curtisově institutu ve Filadelfii,“ říká Josef Špaček.

O litomyšlských kurzech Milana Vítka se dozvěděl už před několika lety. Teď se jich účastní již potřetí a je zkrátka nadšený. „Absolvoval jsem houslové kurzy ve Spojených státech amerických, Francii nebo v Plzni. Jenže všude bylo patnáct profesorů a minimálně dvě stě studentů. V Litomyšli probíhají kurzy v rodinném prostředí.

Máme hodiny s jedním profesorem, ke kterému máme více osobní vztah, a všichni se mezi sebou známe,“ pochvaluje si komorní atmosféru Josef Špaček. Letos chce konečně začít pořádně cvičit. Denně hraje na housle alespoň pět hodin. Volný čas tráví s ostatními účastníky houslových kurzů na dvorku základní umělecké školy nebo společně hrají na chodbě ping pong.

Rozhodně ale netrénuje stále jako pilný student. Na rozhovor přišel mladý houslista poněkud unavený. „Měli jsme večer přehrávky a potom jsme to zašli samozřejmě oslavit. Večer se trochu protáhl,“ přiznává Josef Špaček.