Sblížení

Vztahy Čechů a Japonců jsou podle pana Kai z japonské ambasády jsou v poslední době mimořádně vřelé. „Oba národy se sbližují nejen v diplomacii, ale také na poli kultury. Letos se nejvíce zajímáme o hudbu a musím říci, že v Japonsku vyvolal velký ohlas televizní pořad o české hudbě,“ uvedl pan Kai.

Japonci jezdí do Litomyšle už několik let. „Je to vše o mezilidských vztazích. Kazutami Ando je už téměř Litomyšlan a do města jezdí se svými přáteli a vozí sem nové orchestry. Ovšem není sám, kdo Litomyšl v Japonsku propaguje. Patří mezi ně také Shigeo Okinaka, který dokonce v nedalekých Nových Hradech provdal svoji dceru,“ vysvětluje Kristýna Kopáčková, předsedkyně Česko – japonské společnosti.

Mistryně

S kulturou asijské země se lidé seznámí v zámeckém pivovaru. Uvidí také typická kimona pro slavnostní příležitosti, svatby i zimní oblečení. „Kimona se nosí v Japonsku stále méně, proto si ho oblékám co nejvíce, abych zachovala tradici,“ říká paní Yamashita, která je mistryní v oblékání kimona a kaligrafii.

Studenti litomyšlské zahradnické školy se učí s mladými Japonci základy tvorby ikebany. Spolupracovali také na přípravě Zenové zahrady z písku a kamení.