Trénují hru na smyčcové nástroje. Tentokrát jich na prestižní kurz pod vedením špičkových učitelů přijelo dvacet čtyři ze zemí Evropy a USA.

Ačkoliv se kurzy konají v Čechách, domácích hráčů tu mnoho nenajdete. Letos je jediným zástupcem České republiky violoncellista Petr Špaček. Hru na cello studuje v americkém Bostonu a navíc je vítězem mezinárodní soutěže Concertino Praga. „Už jsem byl na kurzech v Litomyšli před dvěma lety. My se tady s bratrem tak nějak střídáme. Kurzy jsou super, je tady hodně individuálních hodin, vlastně třikrát týdně a navíc mám ještě další hodiny s kvartetem. Oproti jiným kurzů je tento v Litomyšli hodně intenzivní,“ řekl Petr Špaček. Mladík ukončil třetí ročník univerzity v Bostonu a chystá se do posledního a na bakalářské zkoušky. Pochází z hudební rodiny, takže i on do budoucna plánuje kariéru profesionálního hudebníka. „Nechávám to zatím otevřené, ale chtěl bych jednou hrát ve smyčcovém kvartetu a v cellovém kvartetu,“ dodal Petr Špaček.

Poprvé přijela na kurz do Litomyšle houslistka Julia M. Connor z Nového Mexika, která jinak studuje na konzervatoři v Oberlinu, kde také vyučuje profesor Milan Vítek. „Na housle hraji od svých deseti let. Litomyšl si užívám, je překrásná a kurzy se liší od těch, kde jsem už byla,“ řekla Julia. Na chodbě čeká na svoji hodinu violista Nathan P. Steinberg z Kalifornie. I on je v Litomyšli na smyčcových kurzech poprvé. „Je to opravdu dobrá zkušenost a je tu hodně vystoupení, to se mi líbí,“ tvrdí Nathan.

Devatenáctiletá Helena Maria Falk Botolfsen z Norska přijela do Čech podruhé, ale na kurzech v Litomyšli je poprvé. „Jsou tu opravdu dobří učitelé a skvělý kolektiv lidí. Na housle hraji od sedmi let a nyní studuji norskou akademii múzických umění v Oslu. S profesorem Milanem Vítkem jsem se potkala minulý rok v Kalifornii a chtěla jsem, aby mě znovu učil,“ uvedla Helena Maria. Její sen se jí splnil a byla vybrána na prestižní kurz. Každý den trénuje hru na housle, ale navíc sleduje tragické události v rodném Norsku a denně telefonuje se svou rodinou.

Účastníky smyčcových kurzů můžete slyšet právě dnes na koncertě v litomyšlském kostele Povýšení svatého Kříže.

Související články:

Masakr v Norsku vrhl stín na kurzy

Muzikanti z celé Evropy trénují v Litomyšli

Mezinárodními smyčcové kurzy - koncerty smyčcových kurzů

čtvrtek 28. července - 19 hodin
Litomyšl – Kostel Povýšení sv. Kříže
Karel Paukert – varhany
Kirsten Docter – viola

sobota 30. července - 19.30 hodin
Litomyšl – zámek
Akiko Nakajima – soprán
Niels Muus – klavír

Koncerty mladých umělců

pondělí 1. srpna - 19.30 hodin
Letohrad – zámek

úterý 2. srpna - 19 hodin
Svitavy – Ottendorferův dům

čtvrtek 4. srpna - 19.30 hodin
Brandýs nad Orlicí
evangelický kostel

pátek 5. srpna - 19 hodin
zámek Potštejn

sobota 6. srpna - 19.30 hodin
Litomyšl – zámek