Vrátili skvosty

„Velkou zásluhu na tomto počinu má Květa Křížová z Památkového ústavu v Praze a také pracovníci muzea v Poličce, z jehož sbírek většina předmětů pochází,“ poděkoval úvodem za spolupráci kastelán Miloš Dempír.

Průvodní slovo i dohled nad slavnostním odpolednem převzal rytíř Záviš z Falkenštejna, který před několika staletími prožil na hradě Svojanov svoji poslední velkou lásku a mocenské ambice. Postupně předával slovo hostům z řad starostů a památkářů.

Na koních přijeli vyslanci krále Přemysla, kteří přivezli důležitý vzkaz o plánované návštěvě vladaře. Ta se uskuteční letos 28. dubna.
V nové sezoně se mohou turisté těšit nejen na několik nových hradních expozic, ale také na bohatý kulturní program. „Připravili jsme nové trasy v blízkém přírodním parku a věříme, že turisté se k nám budou rádi vracet,“ popřál starobylému hradu a svému městysu starosta Svojanova Josef Gracias.

Přestřižení pásky se ujala Květa Křížová z Památkového ústavu a starosta Poličky Jaroslav Martinů. Poté se pozvaní hosté vydali na první letošní prohlídku. Pro návštěvníky z řad veřejnosti se hradní komnaty otevřely ve tři hodiny odpoledne.

„Na Svojanov jezdíme každým rokem, je to náš nejoblíbenější hrad,“ prozradili manželé Vlčkovi, kteří na zahájení přicestovali z Olomouce.

(ref)