Unikátní expozice Hračky s příběhem představuje 1680 exponátů. Lidé uvidí hračky ze sbírek litomyšlské lékařky Dobromily Filové a sběratelky Aleny Sládkové. „Cenné hračky pocházejí z období od roku 1870 až 1940. Návštěvníky jistě zaujmou hračky šlechticů nebo i venkovských dětí, které zapůjčila Ilona Vojancová ze skanzenu na Veselém Kopci,“ sdělila kastelánka Jana Sehnalová.
Množství panenek půjčila na zámek Dobromila Filová, která také přišla s nápadem takovou výstavu uspořádat. „Panenky jsem milovala od dětství. Ve třinácti letech jsem si za první vydělané peníze koupila panenku, jiná panenka se mnou absolvovala všechny zkoušky od maturity až po atestace. Dodnes ji mám. Panenky jsem kupovala i při cestách po Evropě a také jsem na ně šila. Později jsem začala sbírat i porcelánové panenky,“ řekla sběratelka Dobromila Filová.
A stejně jako ona má svůj životní příběh spojený s panenkami, tak i její hračky mají svůj zajímavý osud. Na pohovce v jedné z komnat sedí panenka jeptiška. Je to sestra Charita. „Jde o Marii Klepkovou, která vstoupila do řádu karmelitánek a vzala si jméno Charita. Vypracovala se až na abatyši pražské nunciatury. Panenku s její podobou si nechali udělat její rodiče, aby ji měli i doma,“ přiblížila příběh panenky Jana Sehnalová.
Některé panenky jsou cenné díky svému původu, ale k jiným se váže osobní příběh majitelky. Tak je to i s malou panenkou v košíku na stole v jedné komnatě. Panenka je ze třicátých let a nejde o žádnou vzácnost. Přesto je drahá… „Paní Filová ji dostala do opatrování na konci šedesátých let, když se její kamarádka chystala emigrovat do Kanady. Věděla, že se hned tak nevrátí a také ji odsoudili za nedovolené opuštění republiky. Přišla o veškerý majetek. Nyní se s paní Filovou zkontaktovala a chystá se přijet do Litomyšle a panenky si vyzvednout. Jsou skoro to jediné, co jí z majetku v Čechách zbylo,“ uvedla průvodkyně Jana Chadimová.
Kůň pro dospělé
V expozici si přijdou na své nejen děti, ale také dospělí. Mohou se třeba zhoupnout na velkém dřevěném koni. „Pochází z Divadla na Vinohradech a je už z první republiky. Zahrál si mimo jiné ve hře od Shakespeara. Po druhé světové válce, kdy se v divadle renovovala scéna, byl odsouzen na vyhození. Díky jedné pracovnici se ale dostal do litomyšlské rodiny Beránkových,“ popsala Jana Sehnalová. Hračky venkovských dětí zapůjčil skanzen na Veselém Kopci. Jde o unikáty s vysokou historickou hodnotou. Mezi ty nejcennější patří panenka v kroji, které je už sto padesát let. „Patří paní Filové, která jí nechala kroj ušít podle spisů Terézy Novákové. Kroj má jednu zvláštnost, a to okroužek. Je to čelenka, která zasahuje až do obličeje a je zdobená českými granáty,“ dodala Jana Chadimová.
Hračky šlechty
Protipólem hraček „z chalupy“ jsou koníci ze sbírky na zámku v Heřmanově Městci. S nimi si hrály děti rodiny Kinských. Někteří koně mají dokonce pravou koňskou srst.
V jiném pokoji návštěvníci zámku uvidí panenky z Ruska. Tady je „specialitou“ panenka tří tváří. Dobromila Filová navíc vlastní několik panenek z USA a jiných zemí. Zajímavostí je také panenka s tváří Shirley Tempel ze třicátých let, kdy tato žena patřila mezi slavné herečky. Později se stala velvyslankyní USA v České republice.
Expozici doplňují dětské pokojíčky s vybavením, dřevěná auta nebo plyšoví medvědi. V jednom z pokojů si děti mohou s některými exponáty dokonce i pohrát.
Podle kastelánky Jany Sehnalové se jedná o naprosto unikátní výstavu, která nemá v České republice obdobu. Hodnota panenek přesahuje sto tisíc korun.