Kdo přišel v sobotu odpoledne na nádraží v Moravské Třebové, vyslechl si skladby od Mozarta, Dvořáka nebo Bacha.  Houslista Karel Hampl a hobojistka Pavla Kostelecká tu sehráli hodinový koncert. Jedná se o projekt mladého houslisty z České Třebové, který je současně velkým fandou železnice.

Antonína Dvořáka inspiroval k napsání skladby Humoreska rozjíždějící se vlak. I ta zazněla na sobotním koncertě Spojujeme železnici s hudbou na nádraží v Moravské Třebové.  Za netradiční akcí stojí Karel Hampl z České Třebové.  „Jedná se o můj bakalářský projekt na JAMU, kde studuji obor hudební management. Jsem velký fanda do železnice a také absolvent konzervatoře ve hře na housle. Chtěl jsem vytvořit něco netradičního a spojit současně můj koníček s hudbou,“  říká Karel Hampl.  A protože pochází z České Třebové, kde má železnice velkou tradici, rozhodl se přivézt hudbu na nádraží. Inspiroval se kapelou Čechomor, která před lety absolvovala Vlaktour, šňůru koncertů  na nádražích i ve vlaku. „Zastavili tehdy v České Třebové a zahráli na nádraží několik písniček. Říkal jsem si, že je to moc pěkné a že je škoda nevyužít tak dobrou akustiku nádražní haly,“ přibližuje  Karel Hampl, jak se zrodil jeho originální  projekt.    

Ta akustika!

Mladík proto vytipoval v Pardubickém kraji čtyři vlaková nádraží.  Poprvé hrál s kolegyní hobojistkou na nádraží v Pardubicích. Moravská Třebová byla jejich druhá zastávka.  „V Pardubicích reagovali lidé  vesměs kladně, akorát jeden člověk nám řekl, že se to nehodí. Ale někteří lidé přišli na koncert cíleně, i když nikam vlakem nejeli. Nádraží v Moravské Třebové je z vybraných nádraží nejmenší, ale má moc příjemnou akustiku,“ dodává houslista.  

Tři přídavky

V publiku sice sedělo ve Třebové jen několik lidí, ale potlesk byl velký a mladí hudebníci museli třikrát přidávat.   „Krásný zážitek. Nikdy jsem nic takového neslyšela a musím říct, že je to vážně skvělý nápad,“ míní  Kristýna Tichá, která přišla na koncert v čekárně.

Karel Hampl má před sebou ještě další dvě zastávky. V sobotu zahraje s Pavlou Kosteleckou na nádraží v Chocni a 14. dubna  zakončí své malé turné v České Třebové, kde je navíc doprovodí klavírista hrající na stage piano. Koncerty začínají vždy v šestnáct hodin.