Mezi středověkými hradbami a Synským rybníkem zazní rock, jazz, world music, psychedelie, country, rap, disco i alternativní pop. „Chceme, aby si akci mohli užít i ti, co si nemohou dovolit plné vstupné. Proto je divadelní část programu volně přístupná,“ říká umělecký ředitel festivalu Dušan Svíba.
Jaký bude 19. ročník festivalu Colour Meeting v Poličce? Odrazily se na něm covidové roky plné omezení?
Dramaticky se změnily podmínky existence a pořádání festivalů. Příčinou jsou uplynulé covidové roky, válka na Ukrajině, růst cen energií a z toho všeho vyplývající inflace a změna chování festivalových návštěvníků. V mnohem větší míře nechávají koupi vstupenek na poslední chvíli, takže pořadatelé žijí v trvalé nejistotě. A navzdory očekáváním, že mezi lidmi bude panovat hlad po setkávání a kultuře, účast na kulturních akcích je obecně nižší než dříve. Letošní ročník jsme začali připravovat vloni v srpnu, už na podzim jsme zabookovali ty nejdražší kapely. Kdybyste se mě zeptali v minulých letech, řekl bych optimisticky, že vždycky je festival skvělý. Letos bych řekl „jak pro koho“. Pro návštěvníky, doufám, že stále přitažlivý a zábavný bude, pro pořadatele je to věštění z koule. Colour Meeting jako jeden z mála festivalů proběhl v téměř plném rozsahu i v těch minulých covidových letech. Trošku jsme riskovali, ale měli jsme štěstí, v červenci už bylo vždy volněji. Od loňského roku začaly ceny skokově růst, neměli jsme s největšími náklady kam couvnout a kde šetřit. Rozpočet je tedy dost napnutý.
Nyní rostou ceny energií, potravin… Zdražili jste vstupné?
Víme, že pro nikoho není doba jednoduchá, vstupné jsme nechali stejné jako v loňském roce. A pro ty, kteří by si chtěli pouze vychutnat koncert Vojtěcha a Ireny Havlových v kostele svatého Michala, nabízíme letos výjimečně jednorázové vstupné.
Máte obavy, zda bude návštěvnost festivalu jako v minulých letech?
Všichni vidíme změnu ve způsobu nákupu vstupenek a máme zprávy od kolegů, pořadatelů jiných festivalů, takže obavy máme. Doufáme, že nás podrží naši stálí návštěvníci, kteří vědí, že u nás vždy najdou novou zajímavou hudbu nebo naopak své oblíbence, potkají kupu známých a užijí si naši domácí kuchyni, poličské pivo a atmosféru festivalu. A v posledních letech tito lidé s sebou přiváděli i své kamarády, snad to bude fungovat i nadále.
Je nějaká část festivalu volně přístupná bez vstupného?
Ano, celá divadelní část festivalu je přístupná komukoli i bez vstupného. Srdečně zvu na páteční zahajovací představení na náměstí, což je letos akrobatický kus C’est la… Wheel! divadla V.O.S.A., který by si návštěvníci rozhodně neměli nechat uniknout, stejně jako tři sobotní divadla pro děti u brány v parku. Vystoupí Loutky bez hranic, Pukrle a Jana Kozubková s pohádkou Rusalka od Vydří řeky.
Uprchlíci z Ukrajiny mají vstup zdarma. Proč jste se tak rozhodli?
Vstup zdarma nabízíme ukrajinským matkám s dětmi. Chceme tím jednoduše vyjádřit svou solidaritu a podporu těm nejzranitelnějším, kteří museli opustit své domovy.
Rock, jazz, country… Kdo patří mezi hlavní interprety letošního Colour Meeting Polička?
Z domácích umělců je to bezesporu Aneta Langerová, jejíž vynikající aktuální album Dvě slunce nešlo přehlédnout, stejně jako Ventolin s novým albem Dneska se vyčasilo a dále mezinárodní jazzové seskupení Cotatcha Orchestra se svým programem Bigbandová elektronika. Cíleně ale dáváme prostor i novým objevům české alternativní scény, což jsou letos královna temného rapu Arleta, alt-countryoví Frankie & Deadbeats, v Berlíně usazená producentka Anna Vaverková, něžně popoví TheCoffees, písničkářka a herečka Jana Kozubková nebo dark-fusion jazzové trio Tryptych. A těšíme se na speciální páteční koncert legendárních Ireny a Vojtěcha Havlových v kostele svatého Michala.
Tradičně se festivalu účastní účinkující ze zahraničí? Přijedou i letos a odkud?
Ano, na českých premiérách zahraničních umělců si necháváme záležet. Letos to budou kanadský hudebník a aktivista Alex Henry Foster, známý ze své předchozí post-rockové kapely Your Favourite Enemies, řečtí folk-punkeři Thrax Punks a polské divoženky a zaříkávačky Kosy. Největším zahraničním jménem je ale indický bubeník a perkusista Sarathy Korwar, který je jednou z hvězd současné kypící londýnské jazzové scény. Zvláštní pozornost letos věnujeme našim slovenským přátelům, návštěvníci budou moci vidět a slyšet bratislavské duo Terrible 2s, které vzniklo na ruinách legendárních Živých kvetů, punkovo-trapový projekt Edúv Syn a neobyčejného písničkáře a básníka vystupujícího pod jménem Zabiť Františka.