Radní už zveřejnili výsledky výběrového řízení na nového ředitele městské galerie. Instituci bude vést Dana Slaichertová.

„Naším cílem bylo přivést do města velkého hráče na poli kultury a turistického ruchu. Slibujeme si od nové ředitelky, že probudí galerii k novému životu a obohatí kulturní scénu ve městě,“ uvedl místostarosta Vojtěch Stříteský. Ve výběrové komisi proto usedli odborníci, a to Tomáš Fassati z Rady galerií České republiky, Jan Kapusta z galerie v Náchodě a také ředitel litomyšlského muzea Roman Košek. Do výběrového řízení se přihlásilo osm uchazečů. Většinou se podle Stříteského jednalo o kunsthistoriky a další odborníky z oboru umění.

Porota mimo jiné hodnotila odbornost projektů, které kandidáti předkládali. „Svým projektem nás zaujala Dana Slaichertová, která má poměrně blízko k regionu. Pochází z Havlíčkova Brodu, studovala Pedagogickou školu v Litomyšli a poté absolvovala katedru umění na univerzitě v Olomouci. Je zajímavé, že například její bakalářská práce byla o piaristické koleji v Litomyšli. Nějaký čas zde učila na restaurátorské škole,“ přiblížil Vojtěch Stříteský.

Podle jeho slov má vztah k architektuře a organizovala i mezinárodní konferenci o slovinském architektovi Plečnikovi a vydává odbornou knihu.

Galerie se ujme Dana Slaichertová prvního listopadu a začne realizovat své nápady.