Vernisáž k výstavě „Obrazové příběhy Milady Marešové" se uskutečnila minulý pátek. Úvodní slovo pronesla kurátorka výstavy a uznávaná historička umění Martina Pachmanová. „Před sedmi lety jsem realizovala výstavu díla Milady Marešové v Moravské galerii v Brně.
Nejdříve jsem si myslela, že do tohoto projektu nepůjdu, protože nebude možné udělat výstavu, která by byla objevná. Paní ředitelka mi však ukázala kresby, o kterých jsem do loňského roku neměla ponětí. Brala jsem to jako badatelské zklamání, že jsem o tolika kresbách nevěděla a vzala jsem to jako výzvu," vysvětlila kurátorka.
Návštěvníci se díky širokému záběru Milady Marešové nemusí těšit pouze na více než třicet dosud neznámých kreseb, ale také na domácí biograf, který autorka vytvořila ve dvacátých letech minulého století. „Jedná se o čtyři soubory miniaturních, detailně provedených obrázků, které sloužily jako diapozitivy promítané na zeď a byly doprovázené mluveným slovem.
Autorka se v nich inspirovala pohádkami, detektivkou i milostnými příběhy a originální technikou vytvořila protiváhu rodícímu se filmovému médiu," uvedla Martina Pachmanová. Výstava je s Litomyšlí provázána historickými souvislostmi. Známý prvorepublikový novinář Arne Laurin daroval litomyšlské galerii některá díla Milady Marešové již v roce 1938. Více než deset let také spolupracovala s místním rodákem Josefem Portmanem.
Ředitelka galerie Dana Schlaichertová také připomněla, že je výstava určena nejenom uměleckým nadšencům. „Při přípravě výstavy se nám stalo, že lidé sice neznali autorčino jméno, ale když viděli její práci, tak si hned vzpomněli, že styl kreseb znají z dětství," dodala.