Na gymnáziu včera vyvrcholil studentský projekt Pod hvězdou Davidovou. Gymnazisté zpracovali několik témat, která se týkají holocaustu i všedního života Židů. Setkání se zúčastnil rovněž spisovatel Ivan Klíma, který jako dítě strávil více než tři roky v Terezíně.
Myslíte si, že je dnešní mládež dostatečně informovaná o událostech, které se týkají Židů?
Není. Dnešní lidi ani neví vše o sovětské okupaci natož o německé. Je to historie, která je oslovuje jen tak, že to někde slyšeli a něco četli.
Studenti pořádají den o židovství. Je podle vás výuka ve škole o tomto tématu dostatečná?
Takové akce jako ta dnešní považuji za moderní přístup, jak dětem přiblížit historii, a to nejen jako učební látku. Akci v Litomyšli beru za dobrý příklad pro ostatní školy.
Sám jste prožil několik let v koncentračním táboře v Terezíně. Jak na to vzpomínáte?
Přijel jsem tam prvním transportem a odešel po osvobození, celkem tedy tři a půl roku. Bylo mi deset let. Mám dost šťastnou povahu, takže děsivé sny o Terezíně se mi dneska už nezdají. Také se tím nezabývám a ve svých knihách o této době píšu jen minimálně. Více mne zajímá současnost a nejbližší budoucnost.
Projekt Pod hvězdou Davidovou vedla na litomyšlském gymnáziu pedagožka Ludmila Marešová Kesselgruberová. Na vernisáži studentských prací se zpívaly židovské písně, vyprávěly se židovské anekdoty a podávaly se židovské moučníky.