Už poosmé se dvorama muzea proměnila ve velký květinářský salon. Květinová show je každoročně vrcholem Dnů slovenské kultury. „Své umění přijeli předvést několikanásobní mistři České republiky ve floristice Petr Kopáč  a Hana Kindelmannová Šebestová a ze Slovenska László Földes," představil floristy Ladislav Weinlich, moravskotřebovský květinář a jeden z hlavních organizátorů show. Všichni jsou mistry ve svém oboru. Host ze Slovenska se příští měsíc bude podílet i na přípravě inaugurace nového slovenského prezidenta.

Hudba a květy

Všichni floristé si hravě poradili s letošním tématem „Květiny a muzikál". Zatímco hrála hudba z muzikálů Evita, Drákula, Pomáda, My Fair Lady, Zpívání v dešti a mnohých dalších, předvedli jedineční umělci ve vázání květin naprosto nezapomenutelnou show. Jednou z nich byla čtyřnásobná mistryně České republiky ve floristice Hana Kindelmannová Šebestová, která přijela ze Šumavy. Stejně jako oba její kolegové, Petr Kopáč a László Földes, při své práci popisovala vznikající vazby, vybrané materiály a květiny. Přidala také několik veselých příhod. Pozadu nezůstali ani pánové.

O jedinečný zážitek se nenechaly připravit desítky lidí. Tak jako každý rok, i tentokrát byla dvorana moravskotřebovského muzea zaplněná až do posledního místa. Letošním tématem byl muzikál. Diváci, kteří bedlivě sledovali, jak se v rukou floristů proměňují jednotlivé květiny  podle hudby ve vazby, žasli. Na  kytici pro slečnu Doolittlovou z muzikálu My Fair Lady nechyběly kloboučky. Šaty Evity tvořily lístky rudých růží. Pro Zpívání v dešti vznikl květinový deštník. „Show byla krásná. Obdivuji floristy, jak květiny kombinují. Je to umění," řekla Jana Petrová ze Svitav.  Nebyla sama. Slova: ´uchvacující, ohromné, nádherné´ byla slyšet ze všech stran. Přítomné potěšil také muzikálový zpěvák Roman Vojtko.

Květinová show byla vypracovaná do posledního detailu. Přípravy na ni taky začaly už několik dní předem. „Muzikál je krásné téma, ale na zpracování a vystižení hlavní myšlenky je to těžké," uvedl Petr Kopáč, mistr florista. Všichni tři se při přípravách pořádně zapotili. „Snažili jsme se vytáhnout to, co je pro který muzikál typické,  a také rozhodnout, jaké  květiny,  barvy a materiály použít, aby k sobě seděly i stylově," prozradil florista.

Květinová show za léta nabrala ohromných rozměrů. „Jsem rád,  že k nám jezdí vynikající floristé. Mám rád, když je všechno v nejlepší kvalitě. Myslím si, že si Moravská Třebová akci takového rozsahu zaslouží," poznamenal Ladislav Weinlich. Na show se podílejí také místní firmy.

Všechny květinové vazby a aranžmá se každoročně draží. Výtěžek podpoří děti z tělovýchovné  jednoty.