V sobotu se procházel Bohuslav Martinů v podání herce Petra Stacha v pyžamu na louce u Hartmanic a následně i v řece Svratce v Telecím. Natáčení pokračovalo v neděli v centru Poličky a na hřbitově. Štáb se objeví ve městě ještě i v pondělí, kdy natáčení zakončí, aby v září mohl snímek do televize.

Herec Petr Stach přijel na Poličsko poprvé v životě. Díky filmu objevil i hudbu poličského rodáka. „Hudbu Bohuslava Martinů jsem si pro sebe objevil se začátkem natáčení filmu. Překvapila mne nečekanýma změnami a teď už ho poslouchám pravidelně,“ říká Petr Stach.

Se svojí postavou se musel před natáčením důkladně seznámit, přečetl knihu vzpomínek, kterou napsala Martinů žena Charlotte. „Měl jsem i sezení s největším znalcem života Bohuslava Martinů Alešem Březinou, který o něm hodně ví. A stejně vždy cítím trochu úzkost, když mám o Martinů mluvit. Je to zodpovědnější než hrát smyšlenou postavu ve filmu,“ vysvětluje Stach, kterému se líbí, že skladatel nebyl jen zadumaný intelektuál, ale že rád chodil do přírody.

Pro natáčení v Poličce a okolí štáb vybral čtyři desítky komparzistů z řad místních ochotníků. Ti se tak objeví ve scéně s Moranou i záběrech z náměstí. „V Poličce točíme scény z dětství Bohuslava Martinů, tedy léta 1897-1905, a závěr celého filmu ze 70. let, kdy po přenesení ostatků Martinů do Poličky vzniká pieta na hřbitově,“ přibližuje výkonná producentka Kateřina Kovářová.

Natáčení v Poličce a následně ve Francii uzavře roční přípravu filmu režiséra Jakuba Sommera Můj život s Bohuslavem Martinů, který vypráví Charlotte, jeho žena, spolu s Milošem Šafránkem, přítelem Martinů. Hlavní role ve filmu ztvární Petr Stach, Tereza Hofová a na Poličsku mohli lidé potkat i herečku Annu Fialovou.