Zpočátku se hrávala divadla v přírodě. Od roku 1919 až do roku 1936, než byla postavená sokolovna, sehráli ochotníci z Makova a okolí pod režijním vedením místních učitelů, kteří patřili vždy k průkopníkům kulturní dění na vesnici, mnoho divadelních her a operet.

Postavením sokolovny v Makově získala tělocvičná jednota a obec důstojný stánek i pro kulturní činnost. Sokolovna přispěla ke kulturnosti veřejného života obce a celého okolí. Stoupla také úroveň divadelních představení.

Po druhé světové válce byla obnovená činnost ochotnického souboru, ale hrálo se s velkými odmlkami. K úplnému obnovení činnosti ochotnického divadla došlo v roce 1983 zásluhou obětavého pana Václava Matějky ze Suché Lhoty, který získal k režisérské práci dalšího obětavce pana učitele Josefa Mlejnka z Vysokého Mýta.

30. výročí

Makovský ochotnický divadelní soubor si na sklonku loňského roku připomněl třicet let od obnovení činnosti. Soubor hrál od roku 1983 do roku 1995 pod záštitou zemědělského družstva. Od roku 1996 převzala nad souborem záštitu obec Makov. Členy souboru jsou nejen Makovští, ale i obětaví ochotníci ze širokého okolí, kteří se snaží diváky zaujmout především výběrem her a svými hereckými výkony.

Soubor vystupuje s nastudovanými hrami na celém území Pardubického kraje. Soubor během třiceti let nacvičil třináct divadelních her. S těmito hrami uskutečnil soubor celkem dvě stě osm vystoupení.

Soubor se zúčastnil přehlídek ochotnických divadelních souborů v Luži, Dolní Dobrouči, Dolanech a Brněnci. V roce 2001 vyhrál s hrou Betlémská hvězda krajskou soutěž ochotnických divadel a byl nominovaný na Krakonošův divadelní podzim do Vysokého nad Jizerou. Soubor se na této přehlídce zhostil své role reprezentanta východočeského ochotnického divadla a v konkurenci zkušenějších ochotnických spolků obstál se ctí. Někteří členové souboru získali za výkony ve svých rolích čestná uznání. V roce 2005 se soubor na soutěžní přehlídce v Brněnci se hrou Naši furianti od Ladislava Stroupežnického umístil na prvním místě.

V roli režisérů souboru působili pan Josef Mlejnek, paní Binková, PeaDr. Jana Hájková. V současné době působí jako režiséři Ing. Jaroslav Josef a Kristýna Dušková. Soubor nemá dosud generační problémy. Rádi mezi sebe přivítáme zájemce o práci v ochotnickém souboru.

Členové souboru s úctou vzpomínají na režiséry a divadelníky, kteří odešli z našich řad a dívají se na nás z divadelního nebe.

FRANTIŠEK SEDLISKÝ, za divadelní klub obce Makov

Představte ochotníky z vaší obceV obcích se najdou lidé, kteří jsou zapálení do divadla. Scházejí se, aby nacvičili nové kusy a ty pak mohli hrát pro radost ostatním. Máte i ve vaší obci divadelníky? Pokud ano, napište nám o nich, o jejich tradici, úspěších. V našem Deníku rádi představíme ochotnické divadelní spolky ze Svitavska. Stačí o nich napsat, připojit několik fotografií z divadelních vystoupení či ze zkoušek a poslat na e-mail:  svitavsky@denik.cz