Hasiči z Bělé u Jevíčka uspořádali v sobotu tradiční vostatke. Průvodem po obci prošlo za zvuků harmoniky a vozembouchů dvacet tři maškar. Vostatníci u každého domu zahráli a zazpívali a za to byli odměněni bohatým občerstvením. Nejmladší účastníci oslaví letos třetí narozeniny.

Banín

Obcí prošel v sobotu 13. února masopustní průvod. Paní zima se ptala pocestných, jestli má už odejít. Kominík jim pro štěstí pomazal tváře sazemi. Rozverná matka s dítětem, kat se sekyrou, myslivec s medvědem, doktor s brašnou první pomoci i policista nezůstali pozadu. Maškary doprovázely písničky, zvuk pokliček a vozembouchu, ale především dobrá nálada. Zima nikomu nevadila. Hlavně že byla legrace. O tu šlo partě nadšenců z Banína především.

„Tradici jsme obnovili vloni. Snažíme se připomenout staré zvyky a všechny lidi pobavit. Plánujeme ještě jiné akce,“řekla Jana Hladilová. Dveře některých domů zůstaly před maskami zavřené. Ve většině domácností však s nezbednými hosty počítali. A tak nechyběly na uvítanou koblihy, koláče, slanina ani pálenka.

(kk)