Po tři týdny dolaďovali nacvičený repertoár, který ukázali na devíti koncertech nejen v Litomyšli. „Sešla se vyrovnaná parta mladých lidí, kteří předvedli velice zajímavé programy, jak sólové, tak i kvartetní,“ říká organizátor kurzů Radomil Kašpar.

Mladí talenti

„První dva týdny jsme cvičili party sólové i s kvartetem. Poslední týden jsme hráli celý den, neboť se zkoušelo, a večer jsme měli koncerty,“ nastiňuje každodenní program jeden z českých hráčů Matouš Michal. Na kurzy přijel s bratrem Šimonem.
O tom, že kurzy byly na vysoké úrovni, svědčí slova profesora Milana Vítka, pod jehož vedením se mladí hráči zdokonalovali. „Kurzy byly perfektně zorganizované. Úroveň studentů je vždy dobrá. Tato skupina patřila mezi ty lepší. Během kurzů bylo radost pozorovat, jak se všichni zdokonalují. Pokud bych měl někoho vyzdvihnout, tak je to Josef Špaček, který letos uspěl v houslové soutěži na Novém Zélandě.“
Procházky městem si užila většina studentů. „Líbilo se mi naprosto vše, lidé, hraní ale i město. Celý pobyt byl pro mě inspirující,“ potvrdila Dora Chatzigeorgiou z Řecka. Její kolega z Polska Michal Panasiuk dodal: „Kromě hraní, jsem si užil nejvíce místní koupaliště.“

Těší se na návrat

Ryan A. Fox ze Spojených států dokonce plánuje přijet i příští rok a to nejen kvůli skvělému pivu a kuchyni, které zde měl v průběhu pobytu možnost ochutnat.

Rozvoj města v průběhu patnácti let zaznamenal Milan Vítek, profesor konzervatoře v Ohiu. „Když jsem přišel, tak byly opraveny čtyři domy a ostatní byly šedé a oprýskané, teď je to naopak. Pokud mám v Česku někde domov tak je to v Litomyšli,“ uzavřel Milan Vítek.