Festival Jeden svět má patnáctiletou tradici. V Poličce ho už popáté zastřešuje občanské sdružení Pontopolis. To se snaží lidem přiblížit problémy zemí třetího světa a hledat také možnosti řešení rasismu a bezpráví v naší republice. „Ústředním tématem letošního festivalu je snášenlivost – také proto slogan Bojíte se snášet?" sdělila za Pontopolis Markéta Kutilová Tauerová, která je známá tím, že se věnuje humanitární pomoci. Festival má podle pořadatelů otevřít debatu o sílící netoleranci, rasismu a diskriminaci.

Filmy a besedy

Tak jako každý rok je pro veřejnost připravený program plný filmů a besed se zajímavými hosty. „Například ve čtvrtek 18. dubna se díky dokumentu Ve vězení se burky nenosí podíváme do Afghánistánu. Hostem bude rodilá Afghánka žijící v Proseči Shaitsa Tuch," řekla Markéta Kutilová Tauerová.

Na páteční večer je pro diváky nachystaný švédský dokument Dejte nám peníze. „Speciálně tento vynikající film bych chtěla doporučit. Mapuje charitativní aktivity slavných hudebníků Boba Geldofa a Bona Voxe, kteří se začali angažovat v 80. letech, když Etiopii zasáhl obrovský hladomor. I díky jejich proslulosti získalo do té doby okrajové téma globální rozměr," informovala Markéta Kutilová Tauerová. Film mapuje aktivity hudebníků v oblasti humanitární a rozvojové pomoci a odkrývá pozadí úspěšných celosvětových kampaní jako Drop the Debt a Make Poverty History. Dokument se však nevyhýbá ani odvrácené straně úspěchu. S přítomnými budou o problému debatovat humanitární pracovnice Markéta Kutilová Tauerová a Helena Bitomská.

Nekalé praktiky

Program festivalu Jeden svět bude pokračovat i v sobotu. Pořadatelé vybrali film s velice aktuálním tématem. „Připravili jsme zajímavý snímek Šmejdi, který poukazuje na nekalé praktiky prodejců dek či nádobí. Budeme jej mimo jiné promítat i v domově pro seniory," poznamenala Markéta Kutilová Tauerová.

Závěr sobotního večera bude patřit dokumentu Hra o kámen. „V Novém Boru postavili pomník osmi sudetským Němcům zavražděným těsně po druhé světové válce. Podle současného starosty měl být pomník gestem smíření mezi dvěma národy. Politická opozice a část veřejnosti to však vidí radikálně jinak. Stavět poctu nacistům je podle nich zneuctěním vlasti. A rozehrává se hra o kámen," nastínila dokument jedna z organizátorek. O filmu přijede diskutovat režisér snímku Jan Gebert. Po filmových projekcích se představí hudební kapely První hoře.

Filmy pro školy

Projekt oslovil rovněž základní a střední školy. „Letos se nám přihlásily nové školy, například Březová nad Svitavou, Trstěnice, Morašice, Gymnázium Svitavy a další," upřesnila Markéta Kutilová Tauerová. Filmy zhlédne přes tisíc pět set žáků a studentů. Největší zájem mají o film s romskou tematikou Na divokém severu s problematikou soužití bílých a barevných lidí a snímek Na sever od slunce, který pojednává o člověku a životním prostředí.