Populární hudba, výtvarná díla, ale především sborový zpěv. To je festival Moravskotřebovské arkády, který se ve městě koná už dvanáct let. Trvá celý týden a ten letošní začal v sobotu vernisáží výstavy, divadlem a koncerty.

V neděli patřil festival celý den vystoupením  sborů z celé republiky. Někteří zpěváci přijeli do Moravské Třebové vůbec poprvé, jiní už místní festival dobře znají. „Jsme tady letos podruhé. Tentokrát jsme si připravili čtyři  písně v polštině a jednu českou. Není to jenom klasická hudba, ale jde o upravené lidové písně," uvedla Marta Oršulíková, dirigentka sboru z Horní Suché.

Na přehlídce se publiku představily nejen dětské sbory, ale také si lidé vyslechli písně v podání dospělých zpěváků. „Jsme otevřeným festivalem pro všechny sbory.  Neomezujeme se jen na děti nebo jen na starší. Stejně tak tady lidé uslyší klasické písně, ale rovněž populárnější věci. Náš sbor nacvičil dětskou operu Budulínek, je tu také kvartet z Pardubic s jazzem," sdělil Pavel Vaňkát, ředitel Základní umělecké školy v Moravské Třebové.

Na zámku  zazněly písně v podání dětí i starších pěvců, a tak i publikum bylo složeno ze všech generací. „Mám raději jinou hudbu, ale sborový  zpěv se mi taky líbí. Uvažuji, že bych se možná do nějakého sboru sama přihlásila," řekla třináctiletá Lucie Stejskalová.  S babičkou přišel na nedělní koncert šestiletý Saša.   Chlapec má ale podle  babičky blíže ke sportu než k hudbě, takže  jeho asi lidé na některém z příštích festivalů neuslyší.

Pomoc pro děti

Moravskotřebovské arkády ale včerejším dnem neskončily. „Během celého týdne se uskuteční charitativní vystoupení v domovech seniorů a ústavech sociální péče v Moravské Třebové a okolí.  Současně  se koná sbírka ve prospěch nadace Pomozte dětem," dodal  Antonín Havelka, koordinátor festivalu Moravskotřebovské  arkády.
V minulém roce se na festivalu vybralo téměř šedesát pět tisíc korun. Pořadatelé festivalu byli  již dvakrát oceněni a pozváni na galavečery v České televizi. Zúčastnili se také vyhodnocení partnerů projektu na velvyslanectví Velké Británie. 

(ap, ik)