Zatímco vloni se o vrchol Smetanovy výtvarné Litomyšle postaral Aleš Veselý s obřími sochami po celém městě, letos to bude Theodor Pištěk a jeho malířské a kreslířské dílo. Shodou okolností ve středu odváží kamiony z Litomyšle sochy Aleše Veselého. Přes festival ale ještě zůstane v Klášterních zahradách Kaddish.

Nová galerie

Theodora Pištěka lidé znají především jako úspěšného kostýmního výtvarníka. Výstava v Litomyšli ale představí jeho obrazy, kresby a objekty z různých tvůrčí období. „Ukáže ho jako svrchovaného a přemýšlivého umělce, který se svým dílem dotýká dobového kontextu a přispívá do něj osobními a prožitými tématy,“ přiblížil expozici Jan Pikna, ředitel festivalu Smetanova Litomyšl. Festival ale nabídne i jiné zajímavé výstavy. Světová výstava EXPO 2010 v Šanghaji se odrazí v expozici Opičí král Zdeněk Sklenář – putování Čínou.

Zbrusu novou galerii otevře v Osíku Martin Janda, syn známých výtvarníků Ludmily a Františka Jandových. Na konci obce postavil unikátní galerii, kterou si prohlédl i architekt David Vávra. „White Gallery v neděli 13. června slavnostně otevře arcibiskup Dominik Duka. První výstavou, která se tu uskuteční, bude soubor Bílé kresby Stanislava Kolíbala,“ dodal Jan Pikna.

Letošní Smetanova Litomyšl se ponese v duchu 700 let od nástupu Jana Lucemburského na český trůn. Právě u této příležitosti se koná výstava významné lucemburské výtvarnice českého původu Ivy Mrázkové. Vernisáže se v pátek zúčastní lucemburský velvyslanec Jean Falz.