Z jednoho na druhého přeskakují jiskřičky, které vyvolávají sympatie, zvědavost, kouzlo osobnosti, něco vás prostě na tom druhém chytí. A pak se dá navázat zlatá niť, která dává vyniknout různým situacím. Skutečně nejvzácnější chvíle v životě se dají počítat však na okamžiky, kdy je dotčena s láskou duše.

Tímto si dovoluji představit klientku z Domova na rozcestí ve Svitavách Drahomíru Dufkovou, kterou jsem poznala při její osobní asistenci. Přiznám se však, že jsem raději tou malou Barunkou, která se vždy láskyplně schoulí do náruče své milované babičky a naslouchá jejím životním příběhům a moudrům. Proč vám to říkám? Neboť právě milá paní Drahuška mi svojí laskavostí a sečtělostí připomíná tu ženu s velkým Ž! Ano, babičku z knihy Boženy Němcové.

A teď vám babička a Barunka dají ochutnat z poháru toho nejvzácnějšího koktejlu jménem život.

Drahuško, jak zní vaše motto?
Jsem duchovního rázu, věřící, a proto jsem si zvolila heslo: „Ježíši, Maria, miluji vás, zachraňte duše celého světa, ať je dobro na zemi.“

Když žár a oheň rozum boří, co na to odpoví vaše srdce?
Zažila jsem krásné lásky. A i v mém věku 74 let mám milého kamaráda, píšeme si a děláme si radost dárečky.

Jediná věc, která dokáže roztančit kapitál, je talent. Prozradíte nám ten váš?
I když neznám noty, hraji na harmoniku a potěším i ostatní. Jsem ráda, že jsem měla možnost vystoupit na benefičním koncertu Plamínek štěstí, lásky a radosti a tím pozdravit báječné svitavské publikum ve Fabrice.

Jaký postoj zaujmete k těm, jenž srdce mají na jedovatém jazyku?
Modlím se za ně, aby byli hodnější.

Každá práce je vlastním podepsaným portrétem. Kde můžeme vidět váš autogram?
Hodně pomáhám při každodenních činnostech u nás v domově. Žehlím prádlo, pomáhám při vaření, uklízím si pokoj nebo se věnuji vyšívání ubrusů.

Dobrá mysl v neštěstí zažene hned půl zla. Dokáže to i ta vaše?
Jako malá holka jsem se vozila jako Mach a Šebestová po zábradlí v domě a sletěla jsem z pátého patra až do přízemí. A druhý můj úraz byl, když jsem se dostala mezi dvě elektriky. Ale protože jsem optimistka, zvládla jsem vše.

Naďa Mašková, Svitavy