„V Doli klubu koncertujeme pravidelně každý rok. Vždycky, když je mizerné počasí. Ale co bychom dělali doma,“ položil řečnickou otázku známý ostravský bard natrvalo zahnízděný v Hradci Králové.

„Letos jsme toho moc nenahráli. Zatím jsme byli pouze v domově důchodců a tam bylo trochu jedno, jak hrajeme. Toto je naše druhé veřejné vystoupení v roce 2008,“ poznamenal Pavel Dobeš, který do města perníku zavítal s kytaristou Tomášem Kotrbou.

„Do Doli klubu jsem přijel už dvě hodiny před začátkem koncertu. Spletl jsem se a myslel si, že začíná už v osmnáct hodin a ne až ve dvacet. Tak jsem tu pil kávu za kávou a vzpomínal. Vybavil se mi tu celý život,“ líčil Pavel Dobeš.

„Asi je lepší, když člověk dorazí třeba o čtvrt hodiny později, vyjde na pódium jen s jednou kytarou a zjistí, že z minulého hraní mu na ní jedna struna chybí. To pak musí hned zabojovat,“ přemítal.

„Jednou jsem také někam přijel dříve, usnul a přišel na pódium až ve chvíli, kdy měla nastat přestávka. V sále však byla pohoda, lidé se bavili, nikdo mne tam vlastně ani nepotřeboval,“ pousmál se folkař, který v Pardubicích zahrál například pecky Na Pranýři, Víte, vono, holky, Calvera, To tedy ne, Vendelín Prouza, písničky z nerealizovaného filmu (Príma den a Složitě) i tituly, co vzešly z jeho měsíčního putování po Spojených státech amerických v roce 1993.

„Tehdy jsem byl Amerikou okouzlen. Proto jsem chtěl, aby písničky z této cesty byly hezké. Před rokem jsem se k tomuto tématu dostal opět, ale zjistil jsem, že už o Americe nic hezkého napsat neumím,“ poznamenal Pavel Dobeš, který v této části programu nabídl například skladby Utah, California, Lisa z N. Y. C. či novinku z alba Banány nazvanou Mery, Hery a dva revolvery.

Závěr pardubického koncertu patřil hitům z jeho ostravské éry. Došlo tak na Blažka, Hrušky i slavnou Jarmilu.

Jako přídavek přišly na řadu pecky Něco o lásce (přejmenovaná oběma umělci na Love Story) a Papíroví draci.

Přestože Dobešovi chyběla podle jeho vlastních slov sebekázeň, nebylo to na škodu. Příjemně uvolněná nálada způsobila, že se bavili umělci i diváci. A o to šlo přece především.

(td)