Jít do malého kina a vychutnat si film bez popcornu? Ano. Ale někdo zásadně jezdí do multikin, zatímco jinému vyhovuje romantika menšího sálu. Aby tato kina přežila, musí města investovat do digitalizace. Ve Svitavách ji už mají hotovou a v úterý promítali poprvé v opraveném sále. Litomyšl modernizace teprve čeká.

Narváno nebývá

V litomyšlském kině nebývá sál plný. Nejvíce diváků se sejde na filmové hity. Radní přesto uvažují o investici do digitalizace. Navíc by byli rádi, aby se obnovil filmový klub. Kino sídlí v budově, která patří sokolům. Už před lety město uvažovalo o stěhování kina do hudebního klubu, ale projekt nevyšel. „Se Sokolem máme smlouvu ještě asi na sedm let. Jednáme ale o tom, abychom se stali spolumajiteli objektu nebo přímo vlastníky. I v budoucnu tu totiž chceme provozovat kino,“ sdělil místostarosta Vojtěch Stříteský. Bez modernizace se ale sál neobejde, jinak by diváci v Litomyšli mohli zapomenout na nejnovější filmy. „Čekáme na vypsání výzvy na ministerstvu kultury na podporu digitalizace. Měla by přijít letos na podzim. Musíme říci, že trend je jednoznačný a nevyhneme se mu,“ uvedl Stříteský. Rada města proto již schválila záměr na digitalizaci kina. Od ní si slibují perfektní zvuk, možnost promítání 3D filmů a také příjem satelitních přenosů.

Filmový klub

Modernizace kina přichází symbolicky v době, kdy si v Litomyšli připomínají třicet let od prvního promítání filmového klubu. V září roku 1981 uvedl klub snímek Markéta Lazarová. Filmový klub zakládal současný místostarosta Vojtěch Stříteský společně se Zdeňkem Gerčákem a Josefem Kloudou. Ve své době býval největším v České republice. Před dvaceti lety však jeho činnost přerušil především příchod videa. Nyní svitla naděje na jeho obnovu. „Cítím, že lidé chtějí na dobré filmy chodit do kina. Mají sice DVD, 3D televize, ale v kině je to něco jiného. Byli bychom rádi, kdyby se našli lidé nadšení pro film, kteří by klub vzkřísili. Město je podpoří,“ dodal Stříteský.

Filmový klub v Litomyšli nepromítal jen filmy. Členové zvali na produkce hosty, a tak vznikla tradice Večerů osobností. „Přijeli Jiří Krejčík, Elmar Klos, Ladislav Pecháček nebo Vladimír Körner,“ vzpomínal Zdeněk Gerčák. Připomíná, že filmy vybírali v Ústřední půjčovně filmů a občas promítali také film, který jinde lidé vidět nemohli. Oba věří, že se najdou nadšenci, kteří Litomyšli klub vrátí.