SVITAVSKO

Tři pětky: zábava i možnost pomoci
Polička – Tento víkend bude město hostit 19. ročník multižánrového festivalu Polička 555. Na Palackého náměstí se vystřídá mnoho zajímavých interpretů. Tahákem bezesporu bude páteční vystoupení Anny K. V sobotu přijedou Poutníci. V městském parku nebudou chybět divadla. Vše doplní středověký jarmark. Návštěvníci budou moci také přispět na charitu. Když na výstavě složí technikou origami jeřába, pomohou místnímu dětskému domovu.

Návštěvníci si připomenou popravu
Svojanov – V hradním areálu si v sobotu návštěvníci připomenou 720 let od popravy známého majitele hradu Svojanova. K poctě Záviši z Falkenštejna se připojí i další památky v České republice. Na Svojanově ale na návštěvníky čekají rytířské turnaje, ukázky boje mečem, tesákem a kordem, chladné, střelné a palné zbraně. Nebude chybět mistr kat a jeho dílna, povídání o Záviši z Falkenštejna a šermířská představení. Program začne v 10 hodin. (syh)

RYCHNOVSKO

Milovníci automobilové historie jsou zváni do Potštejna
Potštejn – Od pátku do neděle se můžete přijít podívat na IV. ročník přehlídky historických vozidel koncernu IFA s názvem „Vzhůru do lomů“. Přehlídka vyvrcholí v sobotu mezi 11. a 13. hodinou veřejnou přehlídkou vozů na Bělisku v Potštejně. Zpestřením pravidelného srazu členů Multicar 22 klubu, klubu IFA Ústecko-orlicko a jejich hostů bude účast klubu Vejtrateam Kralupy s vozy Praga V3S a především srovnání „východoněmecké“ techniky IFA se „západoněmeckými“ vozidly z VW Bus klubu Brno. Čeká vás nevídaná podívaná.

Mělčany slaví 555 let
Mělčany – V sobotu se u hasičské zbrojnice při příležitosti oslav 555 let Mělčan koná Setkání rodáků a přátel Mělčan. Slavnostní zahájení je naplánováno na 13 hodin, k tanci a poslechu bude hrát Mělčaňanka a od 19 hodin zahraje na taneční zábavě skupina Strejci. Po celý den na hosty čeká výstava o historii obce a samozřejmě i bohaté občerstvení. Akce se bude konat za každého počasí.

CHRUDIMSKO

Hasiči na oheň zaútočí v noci
Seč - Hasičský záchranný sbor Pardubického kraje, územní odbor Chrudim ve spolupráci se Sborem dobrovolných hasičů Seč pořádá v pátek od 20 hodin u požární stanice Seč již XIII. ročník Večerní soutěže v požárním útoku. Soutěž se koná u příležitosti XIII. výročí otevření stanice. Mezi sebou si to „rozdají“ družstva dobrovolných hasičů nejen z Pardubického kraje. Noční atmosféra dodává soutěži netradiční náboj a celá akce je pro diváky velmi atraktivní i proto, že minimální osvětlení klade na soutěžící velké nároky.

V Radčicích se sjedou historická vozidla
Radčice – Milovníci historických vozidel si dají v sobotu dostaveníčko v areálu Doupnice. TJ Sokol Radčice a ČKHV Chrudim zde pořádají soutěž historických vozidel spojenou s výstavou a jízdou zručnosti. Začátek je v 9 hodin, jízdy zručnosti odstartují ve tři odpoledne. Občerstvení v areálu je zajištěno.

JIČÍNSKO

Na jarmark přijede Marta Kubišová
Sobotka – Sobotecký jarmark a festival řemesel začne v sobotu v 9 hodin a vystoupí na něm například Marta Kubišová a hudební skupina Petra Maláska. Kromě toho se můžete těšit na cimbálku, pohádky, kejklíře, dětské mažoretky. Nebude chybět občerstvení a jarmareční zboží.

Přijďte se podívat na závody psů
Jičín – Zveme vás na pátý ročník agility závodů O pohár Purina Pro Plan. Závody se konají v sobotu v areálu Základní kynologické organizace Jičín, směr Turnov – Liberec, 200 metrů vpravo za Dentalem. Od 7.15 do 8.15 hodin je prezence a veterinární prohlídka psích závodníků, soutěžit se začne v 8.45 hodin. Jsou zváni nejen majitelé psů se svými čtyřnohými kamarády, ale samozřejmě také diváci.

V zámeckém parku se koná bigbítový festival
Lázně Bělohrad – Město Lázně Bělohrad pořádá v sobotu v zámeckém parku od 18 hodin tradiční bigbítový minifestival. Letos na něm zahrají kapely Rónin, Hogo - dřevorubecký rock a Premier. Vstupenky na minifestival jsou již v předprodeji v trafice Maja na náměstí v Lázních Bělohradě za 120 korun. Vstupenka přímo na místě bude za 150 korun.

ORLICKOÚSTECKO

Cihelna připomene vojenskou techniku z minulého století
Králíky – I letos se koná v Králíkách vzpomínková akce Cihelna 2010 zaměřená na vojenskou historii a techniku z minulého století. Návštěvníky čeká několik bojových scén v režii vojenskohistorických klubů. Hlavní historickou ukázkou je „Mobilizace 1938“ a historický boj na téma „Ostravská operace 1945“, dále pak prezentace AČR, integrovaného záchranného systému, výstava vojenské historické techniky a mnoho dalšího. Slavnostní zahájení se koná v pátek na Velkém náměstí v Králíkách od 18.05 hodin, kde vystoupí Petr Kolář a ABBA revival. Sobotní zahájení je naplánováno na 8. hodinu ranní a program potrvá až do 16.30 hodin. Celý den je možnost navštívit muzea čs. opevnění v Králické pevnostní oblasti a Vojenské muzeum Králíky. Připravena je i zvláštní autobusová linka z Králík na dělostřeleckou tvrz Bouda.

Útulek pořádá akci Pohlaď a pomoz
Lanškroun – Útulek, provozovaný společností Canis centrum, sídlící v areálu Střední zemědělské školy v Dolním Třešňovci, pořádá v sobotu od 14 hodin v restauraci U Pastýře v Lanškrouně charitativní akci Pohlaď a pomoz. Cílem je pomoci opuštěným nebo dokonce týraným psům, kteří nacházejí azyl v tomto útulku. Šance některých pejsků na umístění v novém domově je mizivá, proto útulek před časem rozjel projekt virtuálních adopcí. O pejska se stará dál a mecenáš sponzoruje péči o něj. Během akce budou představeni všichni psi, o něž se útulek stará. Program počítá s ukázkami z různých kynologických disciplín, k vidění bude například tanec se psem, agility nebo ringo. Naplánovány jsou i dvě přednášky, jedné z nich se ujme Hana Žertová, kterou zná veřejnost z pořadu Polepšovna mazlíčků. Druhá přednáška bude zaměřena na problematiku týrání psů.

KRÁLOVÉHRADECKO

Keramiku a sklo můžete obdivovat na nábřeží
Hradec Králové – Další z prázdninových akcí na hradeckém Tylově nábřeží se chystá na sobotu 21. srpna. Tentokrát je na řadě Nábřeží keramiky a skla, v jehož rámci si budou moci návštěvníci prohlédnout i koupit výrobky sklářských a hrnčířských řemeslníků z celé republiky, chybět nebudou ukázky tradičních řemeslných technik. To vše za stylového hudebního doprovodu.

Začíná mezinárodní folklorní festival
Hradec Králové, Hrádek u Nechanic – Průvodem tanečníků v lidových krojích, který začne v pátek v 15.45 hodin, začne XXI. mezinárodní folklorní festival Setkání s folklorem. Festival bude pokračovat v Jiráskových sadech, ve 20 hodin na pěší zóně v Hradci a v sobotu od 15 hodin na nádvoří Hrádku u Nechanic. Na 20. hodinu je plánován společenský večer v Mediu.

Otevře se železniční trať pro děti
Hradec Králové – V parku na náměstí 5. května vyrostla asi 350 metrů dlouhá železniční trať pro děti. Od jara do zimy tam budou jezdit různé druhy vláčků. Pro veřejnost se poprvé otevře v sobotu 21. srpna v deset hodin dopoledne. Celou záležitost mají na svědomí hradečtí paromilové. Jde o jedinečný projekt.

NÁCHODSKO

V Martínkovicích zahraje Ivan Ženatý
Martínkovice – Festival Za poklady Broumovska nabídne v sobotu další významnou českou osobnost světové hudební scény. V Martínkovicích v kostele sv. Martina a Jiří bude od 18 hodin koncertovat jeden z nejlepších českých houslistů Ivan Ženatý. Společně s ním vyplní sobotní podvečer hudbou J. S. Bacha a B. Martinů klavírista Michal Mašek.

Rozezpívá se a roztančí celé město
Červený Kostelec – V neděli ráno se rozezpívá a roztančí celé město. Průvod krojovaných účastníků, který je zároveň pozvánkou na festival, vyjde ze sídliště Koubovka do přírodního areálu. Na své cestě budou soubory tančit a zpívat v doprovodu svých muzik. Od 12 hodin se uskuteční „Setkání lidových muzik“ v přírodním areálu. Ve 13 hodin bude zahájen hlavní program 55. mezinárodního folklorního festivalu „Folklorní svět v Červeném Kostelci“. Na jevišti se budou celé odpoledne střídat všechny zúčastněné soubory.

PARDUBICKO

Železniční muzeum oslaví své kulatiny
Pardubice - Pardubický spolek historie železniční dopravy v sobotu slaví 20 let své existence. Zároveň na tento den připadá 10. výročí provozu železničního muzea v Rosicích nad Labem, v jehož prostorách se oslavy uskuteční. Od 9 do 17 hodin tu budou k vidění spolkem zrenovované železniční vozy, celá expozice železničního muzea, výstava fotografií, ale také zahradní železnice.

Je tu sraz hasičské techniky Fireday
Přelovice - Sraz hasičské a jiné historické techniky s názvem Fireday Přelovice 2010 aneb Ukažte nám vaše poklady se koná na břehu Opatovického kanálu v Přelovicích v sobotu a v neděli. Chystají se ukázky historické hasičské techniky, Klubu vojenské historie a soutěž historických stříkaček. Show začíná v sobotu v pravé poledne a skončí v neděli ve třináct hodin.

TRUTNOVSKO

Regionální pivovary se budou ucházet o přízeň milovníků zlatavého moku
Zvičina - Pivní slavnosti doplněné vystoupením country skupiny Pizizubky, zábavným programem a divadelním představením pořádá v sobotu od 10 hodin hotel Pod Zvičinou. Návštěvníci budou moci ochutnávat z nabídky regionálních pivovarů, připraveny budou soutěže pro děti i dospělé. Například pivní šestiboj, řezání dříví na čas i westernová soutěž pro děti.

Přijďte na výstavu Svět květin
Trutnov – Tradiční výstava Svět květin v Horním Starém Městě potrvá do neděle. Ve speciální škole u hřiště budou mečíky, jiřiny, růže a fuchsie, dále kaktusy a sukulenty, bonsaje, pokojové květiny i drobné zvířectvo a rukodělné výrobky. Otevřena je denně od 8 do 18 hodin, v neděli do 16 hodin.

Přijďte na krkonošskou modelářskou show
Horní Branná – Již 19. ročník krkonošské modelářské show se uskuteční v neděli v areálu AVZO u rybníka a na letišti u lesa Brabenec. Dopoledne od 10 do 12 hodin jsou na programu exhibice vrtulníků, tanků, tahačů, lodních modelářů a automodelářů. Odpoledne od 13.30 do 16.30 hodin pak na letišti předvedou své umění letečtí modeláři.