Přehlídku mažoretek tří kategorií si nenechaly v Moravské Třebové Třebové ujít stovky lidí.

Republikovou postupovou soutěž zahájil slavnostní průvod mažoretkových skupin. Došly na náměstí, kde se konal hlavní program. „Soutěže se zúčastnilo sedmnáct skupin mažoretek a dvě hudby. Přijely mažoretky z Ostravy, Vratimova, Hustopeče nebo Lanškrouna a hned šest souborů z Mohelnice,“ uvedla Jolana Sejbalová z moravskotřebovské radnice.

Početnému publiku se představily i dívky z Arniky. Ty ale nakonec na červnové republikové finále do Poděbrad nepostoupily. „Klíč byl příliš přísný. Měly jsme smůlu,“ sdělila Marie Blažková. Mažoretky soutěžily v defilé, pódiových formacích, vystoupení s pompony a show. Ve dvou skupinách se objevil chlapec. „To již není tak neobvyklý jev. Nikde není napsané, že mažoretky musí být jen ženy. Mažoreťák vystoupení oživí. V Moravské Třebové ještě chlapce nemáme. Ovšem rodičům jsem již nabídku dala. Zatím váhají,“ dodala Marie Blažková.

U mažoretek záleží na přesných pohybech a vnímání hudby. Z dívek se stanou dámy a naučí se dobrému držení těla. V Moravské Třebové už vychovali mistryni ČR.