V hudebním klubu Kotelna v Litomyšli si připomněli patnáct let od jejího vzniku. Radní plánují její postupnou obnovu. Velký projekt ale kvůli financím padl.

Hlavní hvězdou byla kapela Hudba Praha. Koncert se stal návratem do minulosti. Hudba Praha byla totiž první kapelou, která v klubu Kotelna hrála, a to přesně 17. září 1994. Doslova ve vzpomínkových tónech se nesl také sobotní večer. Na diskotéce se připomínaly největší hity roku 1994. Vzpomínalo se také na besedě, které se zúčastnil emeritní starosta Miroslav Brýdl, starosta Michal Kortyš a krajský zastupitel Vítězslav Podivínský. Milovníci „kotelnické“ historie zhlédli první díl vykopávek z filmového archivu a poslechli si Zdeňka Bínu ze známé kapely -123 min.

První provozovatel klubu, František Doležal shrnul historii: „Skupina lidí pod hlavičkou Art Music Club začala pravidelně pořádat koncerty amatérských kapel. Konaly se v restauraci u Zeleného věnce, u Černého orla či v Lidovém domě. S pravidelnými koncerty přišly také pravidelné stížnosti na hluk,“ vzpomíná Doležal. Proto oficiálně požádali město o přidělení prostor, kde by hudba nerušila.

A tak vznikl klub

Měli štěstí, protože se díky plynofikaci uvolnila dnešní kotelna. V létě 1993 starosta Miroslav Brýdl otevřel železná vrata. „Zastupitelé chodili po městě, byli jsme v Portmoneu. Poté jsem zastupitele zavedl také do těchto prostor. Řekl jsem jim, že by tu mohl být klub pro mladé. Výborný muzikant Jaromír Metyš to tehdy v zastupitelstvu podpořil a já byl rád, že se to podařilo,“ vzpomíná Brýdl. Poté založili svazek obcí Česká inspirace. „Vzal jsem starosty sem do klubu a oni říkali, že nám jen závidí. Uvědomil jsem si, že jsme dokázali překonat naše maloměsto,“ říká Brýdl.

Kino padlo, zatím

Kotelna se moc nezměnila. Mění se však vybavení, a to hlavně zvuková a světelná aparatura. První aparatura se podle pamětníků půjčovala ze Smetanova domu i odjinud. První vlastní výbavu pořídili z výtěžku festivalu Rockový kotel. Dnes je aparatura i světelný park už na špičkové úrovni. „K patnáctým narozeninám jsme klubu dopřáli několik novinek v interiéru,“ říká současný provozovatel klubu Milan Bartoš. Nejvýraznější je umístění velkoformátových fotografií, které byly pořízeny na kotelnických koncertech. Dále pořídili nové stoly, barovky a další drobnosti.

Starosta Michal Kortyš na besedě nejprve zavzpomínal, že se mu při první návštěvě Kotelny nejvíce líbila zastávka a sgrafita. Uznává však, že dnešní výzdoba je zase o kousek lepší. Zmínil rovněž záměr města zřídit v druhé půlce budovy kino. „To se nakonec z důvodu velké finanční náročnosti nepovedlo. Provozovatelé však mají projekt na rozšíření Kotelny v podobě „pomalého dávání dohromady“. To by snad město podpořit mohlo,“ opatrně sliboval Michal Kortyš. Dodal větu, za kterou si vysloužil velký potlesk. „Pustíme se společně do toho a vždycky snad nějakou kačku vyškrábneme,“ řekl Michal Kortyš.

Emeritní starosta Miroslav Brýdl v klubu přiznal, že ho nikdy nenapadlo, že Kotelna vydrží tak dlouho. „Nejdříve se po nás všichni opičili a zakládali po republice kluby. Ty se potom postupně začaly zavírat. I v našem zastupitelstvu přestala být nálada vás podporovat, vy jste se ale ztopořili a já jsem tomu rád,“ uzavřel besedu v Kotelně Miroslav Brýdl.

(ik, mse)