Letem světem na zámku, akce, která proběhla v sobotu v Litomyšli, se vydařila. A to i přesto, že pršelo. První ročník nabídl zábavnou formou prezentaci kultury Indie. „Líbí se mi to, příjemně strávené odpoledne,“ řekla Alena z Litomyšle.

V prostorách renesanční památky byly k vidění sárí, různé orientální šperky, indické pochoutky, fotografie z cest po Indii, ale třeba také břišní tanečnice nebo mandala z drahých kamenů. „Chtěli jsme nabídnout něco nezámeckého a jako první jsme sáhli po kultuře Indie,“ sdělila kastelánka zámku Jana Sehnalová.

Příště se zaměří na Afriku. „Současné ochlazení mě ale inspiruje zvážit, zda nenabídneme raději Antarktidu s ledními medvědy,“ řekla s trochou nadsázky kastelánka. Malým slečnám se na zámku líbily šaty a prstýnky. Irena Lenochová, „Iris“, oděná do indického pandžábí, je zlákala na malování mandaly. „Je to kruh, ale i střed představující svět mysli a těla,“ vysvětlila Lenochová.

Kdo se přišel na zámek podívat na malou ukázku indické kultury, určitě nelitoval. „Podle prognóz lidé budou méně jezdit do zahraničí, tak jim budeme nabízet cizokrajnou kulturu na českém renesančním zámku,“ slibuje kastelánka Jana Sehnalová. A nejen to. Nově mohou návštěvníci památky UNESCO ochutnat i speciality v tzv. drsném šenku. Ten nabízí nejen Pernštejnovy steaky, ale i další pochoutky z grilu.

A to nejsou veškeré letošní novinky na zámku. Patří k nim i otevřená zámecká věž a podzemí nebo posezení na nádvoří, kde hraje příjemná hudba.

(ik, ap)