Panenka Barbie je známá po celém světě. Se všemi oblečky, doplňky, autíčky, poníky, domečky, prostě se vším, na co si vzpomenete, je neodolatelná. Stejně jako její urostlý partner Ken. Ve světě panenky Barbie nechybí nic a vše je dokonalé.

Dokonce ji oblékali i největší módní návrháři od Christiana Diora až po Giorgia Armaniho či Gianniho Versaceho. Barbie je zkrátka celebritou navzdory tomu, zda se nám to líbí, nebo ne. Její svět přitahuje pozornost napříč všemi kontinenty.

Jen málokdo ví, že Lilli, která je předchůdkyní Barbie, se zrodila v Německu. Panna Lilli byla původně kreslená, propagační postavička deníku Bild. Jako panna se začala vyrábět v roce 1955, její výroba byla počátkem šedesátých let ukončena a zbytky oblečení a panenek se doprodávaly do konce roku 1964. První Barbie vyrobená americkou firmou Mattel byla veřejnosti představena v březnu roku 1959 na světové výstavě hraček New Yorku.

Byla dokonalou kopií Bild Lilli, pouze s malými odchylkami. Jméno Barbie je chráněno autorským právem již od roku 1958. První Barbie však na výstavě neuvidíte (pouze její repliky), jelikož tuto pannu majitelka ve sbírce nemá. Její nestarší panny, které jsou na výstavě zastoupeny, jsou z přelomu let 1960 a 1961.

Mimo pár výjimek, které neustále ve sbírce scházejí, jsou zde představeny všechny „důležité“ panny z hlediska vývoje od roku 1962 až po rok 1979.
Nejkrásnější pro sběratelku jsou panny porcelánové, panny limitní a ediční. Na výstavě můžete nejkrásnější zástupkyně těchto kategorií zhlédnout.

Je neuvěřitelné, že panna původně určená na hraní se stala sběratelským kultem, a to se netýká pouze panen limitních a edičních, ale i těch, které jsou vyráběny v milionových počtech a jsou určeny pro děti na hraní.

(zr)