Předchozí
1 z 13
Další

Deník bude tradičně u toho spolu s vámi. Chystáme pro naše čtenáře už nyní, čtvrt roku před volbami, speciální projekt nazvaný „Co u vás rozhodne volby“. V projektu se podíváme do více než dvou stovek obcí a měst napříč celou zemí a zmapujeme hlavní témata, o kterých se u vás živě diskutuje a diskutovat bude.

„Do unikátního projektu navíc zapojíme i vás, naše čtenáře. Budeme rádi, když nám dáte vědět, co trápí obyvatele ve vašem městě, ve vaší obci. A o čem jste přesvědčeni, že bude stěžejní téma komunálních voleb právě u vás. Přijedeme za vámi,“ říká Roman Gallo, ředitel redakcí Deníku.

Jak se zapojit? Je to jednoduché. Stačí do webového prohlížeče zadat adresu denik.cz/volbyuvas, Vyplnění vám zabere maximálně dvě minuty času.

Volby 2022Volby 2022Zdroj: Deník

Milan Blaha, majitel velkoobchodu, Moravská Třebová

Volby by mohly rozhodnout populistické, v podstatě nesplnitelné sliby. To, co si většina obyvatel v Moravské Třebové přála, se za poslední skoro čtyři roky daří plnit. Je to hlavně bydlení. Započetím komplexního programu Jihozápad je dána šance na zastavení úbytku obyvatel v Moravské Třebové. Zdražení všeho ale bude komplikovat rozhodnutí pro individuální výstavbu. V dalším období bude potřebné zvážit výstavbu nájemního bydlení. Aby ale občané na vše dosáhli, musí mít práci. A to práci dobře ohodnocenou. Město může pro rozvoj podnikání vytvořit podmínky, rozšíření průmyslové zóny, využití brownfieldů ale neovlivní výdělek. Dochází ke změnám v technologiích automotive a nové zastupitelstvo se musí zaměřit tímto směrem, vytvořit podmínky pro investory s novými technologiemi. Možná bude mít navrch to uskupení, co naslibuje kvalitnější zdravotní péči, dostatek zubařů a dalších nedostatkových odborností. Co občané vnímají jako nedostatečné, je bezpečnost ve městě, ale zajištění potřebného počtu městských strážníků se soustavně nedaří. Co je a bude pozitivně vnímáno, je započetí procesu projekce kulturního stánku a potřebného zázemí.

Milan Blaha, majitel velkoobchodu, Moravská TřebováMilan Blaha, majitel velkoobchodu, Moravská TřebováZdroj: Deník/Iveta Nádvorníková

Jiří Hladík, web developer, Polička

V Poličce je asi největší událost vznik nové strany Otvírání Poličky, která vznikla z bývalých Pirátů a dalších spolků. Veřejně se prezentují tím, že jejich lídr Jiří Trávníček je adept na starostu města. Myslím, že se pořád řeší prodej areálu Koh-i-nooru a výstavba nákupního centra, která na tomto místě vznikne. Mnoho obyvatel v okolí řešilo zásobování a dopravní situaci, která z relativně klidné lokality udělá dopravně exponované místo.

Jiří Hladík, web developer, PoličkaJiří Hladík, web developer, PoličkaZdroj: Deník/Iveta Nádvorníková

Pavlína Horáčková, asistentka, Svitavy

Ve Svitavách bude tématem letošních voleb, myslím, mimo jiné parkování na náměstí, které se mění. S dopravní situací souvisí i výstavba obchvatu města, která konečně začala. A určitě je taky potřeba řešit bytovou situaci.

Pavlína Horáčková, asistentka, SvitavyPavlína Horáčková, asistentka, SvitavyZdroj: Deník/Iveta Nádvorníková

Petr Horák, živnostník, Svitavy

Ve Svitavách v současné době nic závažného nevidím. Je tu několik jedinců, kteří si stěžují na sociálních sítích, ale skutečné velké problémy se mi nevybavují.

Petr Horák, živnostník, SvitavyPetr Horák, živnostník, SvitavyZdroj: Deník/Iveta Nádvorníková

Jiří Johanides, analytik, Svitavy

Byť to není možná přímo téma pro komunální politiku, určitě bude i ve Svitavách záležet na přístupu k bolestivým tématům, jako je inflace nebo vzrůstající ceny energií. Stejně tak ale nakolik se budou političtí představitelé věnovat bytové politice i problematice rybníku Rosnička. Ve finále však jako vždy rozhodne i jmenovité složení jednotlivých kandidátek.

Jiří Johanides, analytik, SvitavyJiří Johanides, analytik, SvitavyZdroj: Deník/Iveta Nádvorníková

Hana Klimešová, kurátorka v muzeu, Litomyšl

Co rozhodne volby v Litomyšli těžko říct, ale asi nabídka řešení aktuálních problémů. Vím, že hodně lidí současného starostu kritizuje, tak jsem zvědavá, jestli si mezi ostatními lídry kandidátek vyberou lépe. Témata jsou asi jasná, v Litomyšli to je aktuálně doprava, nejen dálnice, ale teď i autobusová doprava v kraji, prodej vily Klára, domov důchodců a projekty, které by zpříjemnily život také místním, nejen turistům. Bude to třeba i otázka dostupnosti bydlení.

Hana Klimešová, kurátorka v muzeu, LitomyšlHana Klimešová, kurátorka v muzeu, LitomyšlZdroj: Deník/Iveta Nádvorníková

Ester Tesolin, vedoucí IC, Moravská Třebová

V Moravské Třebové je potřeba určitě řešit bydlení, pracovní příležitosti pro mladé lidi. Pozornost je potřeba věnovat také volnočasovým podnikům a prostorám pro střední věk.

Ester Tesolin, vedoucí IC, Moravská TřebováEster Tesolin, vedoucí IC, Moravská TřebováZdroj: Deník/Iveta Nádvorníková

Martin Klepárník, manažer, Polička

Polička je krásné historické, kulturní město, ve kterém to žije díky svým občanům. Ti i s malou podporou dokážou udělat velké věci, což je úžasné. Podle mého názoru jedním ze stěžejních témat je ubývání obyvatel města. Má to mnoho příčin, ale myslím, že tou nejpodstatnější je nedostupné bydlení a nyní i stoupající ceny energií. To je potřeba změnit a pracovat na komplexním plánu pro bydlení a energetickou politiku města. A jaké téma nás rozděluje? Domnívám se, že jsou to nevyužité příležitosti. Jakou je kauza PONAS. Zbourání průmyslového areálu těsně za hradbami města a jeho nahrazení klasickým nákupním centrem, které známe z okrajů měst, je podle mnoha občanů chybou, která ovlivní centrum města na příští desítky let.

Martin Klepárník, manažer, PoličkaMartin Klepárník, manažer, PoličkaZdroj: Deník/Iveta Nádvorníková

Jaroslav Němec, skladník, Bystré

Komunální volby rozhodne sestavení kandidátek, a to včetně pozice lídra, a konkrétní body ve volebním programu. V Bystrém budou důležité pozemky pro rodinnou výstavbu, město rozděluje trochu výstavba nových nájemních bytů v majetku města. Určitě je taky potřeba řešit rekonstrukci a financování interiéru základní školy nebo výkupy pozemků pro výstavbu od soukromých majitelů.

Jaroslav Němec, skladník, BystréJaroslav Němec, skladník, BystréZdroj: Deník/Iveta Nádvorníková

Lukáš Novák, podnikatel, Litomyšl

Většina kandidujících subjektů v Litomyšli určitě bude řešit výstavbu domova pro seniory a to, jak ji financovat. Dalším tématem bude využití vily Klára. Běžného občana ale bude jistě zajímat téma dopravní obslužnosti, a to zejména parkování a dostavba dálnice D35. Dostupnost bydlení, ať už výstavba bytů, nebo dostatek stavebních pozemků. Rodiče a sportovci by ocenili výstavbu a opravu dětských hřišť a cyklostezek.

Lukáš Novák, podnikatel, LitomyšlLukáš Novák, podnikatel, LitomyšlZdroj: Deník/Iveta Nádvorníková

Viera Pavlasová, novinářka, Moravská Třebová

Komunální volby toho moc nerozhodnou, důležité projekty v Moravské Třebové už začaly. Otázkou je, jestli budou peníze. Připravuje se kulturní centrum a proměna jihozápadního okraje. Na co by se ale peníze měly najít, to je údržba zeleně a chodníků. Město by mělo vyřešit zajištění startovacích bytů a bydlení všeobecně. Teď nemá ani stavební parcely. Lidi ve městě rozdělují názory na to, jestli je tady potřebný další obchodní dům Kaufland.

Viera Pavlasová, novinářka, Moravská TřebováViera Pavlasová, novinářka, Moravská TřebováZdroj: Deník/Iveta Nádvorníková

David Fišer, ředitel hotelu, Litomyš

Klid a bezpečí, omezení hluku, smogu, stresu v dopravě. Velkým tématem bude i v Litomyšli energie a fotovoltaika na budovy ve vlastnictví města. Tradičně pak také parkování a domov důchodců. Je potřeba řešit i plánovanou rekonstrukci knihovny.

David Fišer, ředitel hotelu, LitomyšlDavid Fišer, ředitel hotelu, LitomyšlZdroj: Deník/Iveta Nádvorníková