„Město by mělo vyřešit zajištění startovacích bytů a bydlení všeobecně,“ míní Viera Pavlasová z Moravské Třebové.

V současné době tam po letech vyjednávání konečně startují úpravy lokality Jihozápad, kde mají vzniknout bytové domy i parcely pro rodinnou výstavbu. Otázkou ale je, zda mladé rodiny na tyto pozemky budou mít dost peněz, protože Moravská Třebová se řadí mezi regiony s vysokou nezaměstnaností.

V Litomyšli patří mezi zásadní otázky pro kandidáty stavba nového domova pro seniory a budoucnost vily Klára, kterou chce město prodat.

„Vila Klára bude tvrdý oříšek a možná jeden ze zásadních bodů, protože tohle místo lidi ve městě dost zajímá,“ říká student Pavel Dvořák.

Ale ani doprava není v Litomyšli vyřešená. „Běžného občana bude jistě zajímat téma dopravní obslužnosti, a to zejména parkování a dostavba dálnice D35,“ tvrdí podnikatel Lukáš Novák.

Ve Svitavách už odpadla problematika rekonstrukce plaveckého bazénu, ale lidé by chtěli řešit bydlení a trápí je také potíže na interním oddělení v nemocnici.

„Vím, že město nemůže do krajského zdravotnictví mluvit, ale je to věc, která se týká nás všech,“ popisuje senior Jiří Novotný.

Váleční uprchlíci a zdražování

Kromě lokálních témat bude voliče zajímat i to, jak se vedení měst a obcí postaví k problémům, které hýbou celou republikou. Aktuálně je to situace s uprchlíky z Ukrajiny nebo rostoucí ceny energií a zdražování všeobecně.

Ani na vesnicích není vše úplně jasné, i když tam lidé většinou volí konkrétní kandidáty. Starostové často sedí na obecních úřadech několik volebních období. V Janově u Litomyšle bude horkým tématem letošních voleb plánovaná stavba zoologické zahrady, kterou chce na okraji obce postavit chovatel papoušků Marcel Kohout. Zastupitelstvo ještě v červnu rozhodne, zda bude, či nebude referendum.