Strana současného starosty Miloše Mičky (Změna pro Třebovou) skončila až na třetím místě. Ve volbách zvítězila Prosperující MT, ČSSD A 3PK v čele s floristou Ladislavem Weinlichem, která získala pět mandátů. Na druhém místě je ANO 2011 s lídrem Jiřím Šedou. Ti budou mít čtyři mandáty a Mičkova Změna pro Třebovou tři křesla. Jednání o složení radnice na další čtyři roky začala hned v sobotu po sečtení výsledků voleb.

„Osobně jsem jednal už zástupci všech stran, které se dostaly do zastupitelstva. „Nemáme udělané závěry, ta názorovost je tady roztříštěná a hledáme shody v tom, co se nabízí. Není to vůbec jednoduchá situace,“ uvedl lídr vítězné strany Ladislav Weinlich. Přiznává, že je připravený převzít post starosty. V současné době ale teprve jedná o složení koalice. Doufá ale, že do konce týdne by mohlo být jasno.

David Šimek
Ve Svitavách je rozhodnuto. Druhé ANO skončilo v opozici

„Jednání bude muset být více, nelze to vyřešit jedním nebo dvěma. Ten kompromis bude muset být velký. Máme svou představu. Řekli jsme ji i ostatním a čekáme na jejich odpověď,“ dodal Weinlich. Netají se ovšem zklamáním z toho, že v Moravské Třebové byla nízká volební účast. K urnám dorazilo jen 38,5 procent voličů. „Sice jsme vyhráli, ale s osmnácti procenty hlasů, zatímco jinde strany vyhrávaly s 30 nebo 40 procenty. Pak je ta práce jiná,“ podotkl Weinlich. Chce v koalici lidi, kteří něco už dokázali, mají zkušenosti a znalosti.