Zahraničně-politické a bezpečnostní otázky spolu pravidelně probírá tzv. velká čtyřka, tedy prezident republiky, předsedové obou parlamentních komor a premiér. Tato dobrá tradice byla narušena před čtyřmi roky, kdy Miloš Zeman zvolil takový termín, aby se schůzky nemohl účastnit tehdejší předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Dobré vztahy měl naopak s jeho nástupcem Jaroslavem Kuberou, ovšem až do doby, než tento občanský demokrat začal zvažovat návštěvu Tchaj-wanu. Po Kuberově náhlém úmrtí byl šéfem horní komory zvolen Miloš Vystrčil (ODS). Ten skutečně na Tchaj-wan odletěl, čímž si vysloužil trvalé vyloučení ze setkávání nejvyšších státních činitelů.

Napjatý vztah mezi těmito dvěma politiky se vyhrotil po Zemanově hospitalizaci po loňských sněmovních volbách. Vystrčil si vyžádal po Ústřední vojenské nemocnici zprávu o prezidentově zdravotním stavu. Když dostal lékařské vyjádření, že hlava státu není schopna vykonávat žádné pracovní povinnosti, připustil možnost aktivace článku 66 Ústavy ČR o dočasném převodu části pravomocí prezidenta na předsedu sněmovny a vlády.

Pokus o puč? Ani náhodou

Miloš Zeman se po několika týdnech vrátil do úřadu a posléze uvedl, že senátní iniciativa byla „pokusem o puč“. Proto jeho právníci připravili podnět k prověření, zda nedošlo k trestnému činu sabotáže. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek ho předal nejvyššímu státnímu zástupci Igoru Střížovi k dalšímu řízení.

„Od samého počátku se jednalo o lživé informace o skutečném zdravotním stavu prezidenta republiky, které v konečném důsledku iniciovaly proces, který by nejvýznamnějšího reprezentanta suverénu lidu měly zbavit jeho ústavních pravomocí, čímž mělo dojít k poškození ústavního zřízení České republiky, a to za zneužití postavení osob z řad lékařů, některých senátorů, a dokonce i akademické obce," uvedl k podání hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) označil již dříve podnět „skoro za hloupost“, neboť podle něj směřuje k něčemu, co se nestalo. Žalobci podání skutečně zmítli. „O podezření ze spáchání zločinu sabotáže se v daném případě jednat nemůže. S ohledem na oznamovatelem tvrzené skutečnosti však bylo podání postoupeno Obvodnímu státnímu zastupitelství pro Prahu 6, a to ve vztahu k přečinu padělání a vystavení nepravdivé lékařské zprávy, posudku a nálezu," sdělil ČT státní zástupce Marek Bodlák.

Prezidentský kandidát?

Miloš Vystrčil, který se nekompromisně vyjadřuje k ruské agresi na Ukrajinu, nedávno udělil končícímu velvyslanci Ukrajiny v Praze Jevhenu Perebyjnisovi Stříbrnou medaili předsedy Senátu.

„První z věcí, kterou u pana velvyslance obdivuji, je jeho práce pro vlast a to, jak zviditelnil svou zemi a dokázal obdivuhodným způsobem předat informace o ruské agresi na Ukrajině. Druhou věcí je, jak posílil Českou republiku. Posílil vědomí českých občanů, že je potřeba chránit svobodu, demokracii, nezávislost, svébytnost a suverenitu. Pokud někomu nezištně pomáháte, tak sami velmi sílíte a pan velvyslanec pomohl tomu, že dnes je Česká republika silnější,“ pravil při ceremoniálu Vystrčil.

V září obhajuje svůj senátní mandát. Ačkoliv sám se k tomu nikdy nevyjádřil, média spekulují o tom, že v případě výrazného úspěchu by ho koalice Spolu mohla nominovat na svého prezidentského kandidáta.