Senátorské volby na Orlicku se zřejmě stanou raritou v celé republice. Ačkoliv volby do Senátu veřejnost příliš netáhnou, je téměř jisté, že vítěz vzejde hned z prvního kola. Do hry totiž z původních třech kandidátů vstupují pouze dva. Někdejší pedagog a současný místostarosta České Třebové Josef Jan Kopecký (ODS) se v polovině srpna vzdal kandidatury poté, co sedl za volant opilý.

„Udělal jsem naprostou hloupost a sedl si za volant po požití několika piv. Neboural jsem, nikoho jsem neohrozil. I tak je to neomluvitelné,“ napsal ve svém vyjádření.

Kdyby se prý nevzdal kandidatury, ohrozil by nejen důvěryhodnost svou, ale také celé ODS. Ve hře tak zůstává současný starosta Letohradu Petr Fiala (SproK a KDU-ČSL) a nominant hnutí ANO Stanislav Ešner, který se zviditelnil v roce 2020, když na facebookovém profilu sdílel kontroverzní názor o tom, že pandemie nemoci covid-19 je biologická zbraň namířená proti Číně.

Podle zákona se senátorem stane kandidát, který získá více než 50 procent hlasů. Obvykle se hlasy rozloží mezi více kandidátů, remíza je však velmi nepravděpodobná.

Vítěz senátorských voleb na Orlickoústecku usedne na křeslo po Petru Šilarovi (KDU-ČSL), který zastával tento post od roku 2010. „Pan Šilar je v důchodovém věku, chce odpočívat, věnovat se rodině a včelaření,“ vysvětlil mediální koordinátor lidovců Simon Dytrych, proč už se Šilar nechystá obhajovat.

Napínavější boj bude na Pardubicku

Na Pardubicku bude boj o senátorské křeslo napínavější. Vedle současné senátorky Miluše Horské (KDU-ČSL), si na senátorský post myslí také primátor Pardubic Martin Charvát (ANO), který se chce zaměřit na legislativní úpravy poskytování mikropůjček a zatočit prý chce i s takzvanými šmejdy.

Senátní volby proběhnou ve dnech 23.-24. září. Druhé kolo voleb do Senátu je naplánováno na následující víkend.

Dalším kandidátem na post senátora za 43. okrsek je současný primář chirurgie v Chrudimské nemocnici Vladimír Ninger (ČSSD), který byl v minulosti zastupitelem i radním města Pardubice. Ninger se o senátorské křeslo pokoušel už během minulých voleb v roce 2016, ve kterých mu o zhruba osm stovek hlasů unikla možnost dostat se do druhého kola. Dalšími kandidáty jsou primář ARO Jaromír Nosek nominovaný za SPD, Svatopluk Pleva (BOS) a nestraník Milan Bušek.

Voliči z Chrudimska a Svitavska si nového senátora zvolí za dva roky. Na Svitavsku v roce 2018 úspěšně kandidoval Michal Kortyš (ODS), který nyní kromě senátorského křesla zastává post náměstka hejtmana pro dopravu.

Na Chrudimsku si obyvatelé před čtyřmi lety za svého senátora zvolili ekonoma a podnikatele Jana Tecla (ODS), který je současně starostou Havlíčkova Brodu.

O senátní volby tradičně voliči nejeví velký zájem. Před šesti lety stačilo senátorce Miluši Horské k výhře okolo deseti tisíc získaných hlasů v prvním i druhém kole. O tisícovku více v roce 2016 dostal na Orlicku Petr Šilar, který v druhém kole vyzval Jana Lipavského (ANO).