Velké překvapení se ve Svitavách v letošních komunálních volbách nekonalo. Vítězství obhájilo Sdružení pro město Svitavy s 35,37 procenty hlasů. Vyhrálo ovšem jen o pět procent, hned za nimi skončilo ANO 2011 s 30,46 procenty. „Povolební vyjednávání o koalici začínají ještě dnes,“ řekl v sobotu navečer starosta David Šimek ze Sdružení pro město Svitavy. Na radnici je Šimek v pozici starosty od roku 2010.

Bronzová příčka patří ODS a Nezávislým s místostarostou Pavlem Čížkem, ti získali 12,12 procent hlasů. V novém zastupitelstvu budou mít tři mandáty. Po dvou mandátech má 3PK - Pro prosperující Svitavy a KDU-ČSL. Jednoho kandidáta vyšlou do zastupitelstva komunisté, na další čtyři roky tam usedne letitý zastupitel Libor Zelinka.

Místo tragické nehody v Litomyšli.
Dostal se z auta, tři kamarádi uhořeli. Za tragédii v Litomyšli padlo obvinění

Nejvíce hlasů získal současný starosta David Šimek, a to 1890. Stejné číslo je i u jména jeho stranického kolegy Ondřeje Komůrky, ředitele střediska volného času Tramtáryje.

Voliči i letos zřejmě využili křížkování a udělili preferenční hlasy. Z kandidátky 3PK - Pro prosperující Svitavy se do zastupitelstva nedostal jejich lídr Martin Leopold, ale dlouholeté tváře známé ze zastupitelstva, a to lékaři Pavel Havíř a Vítězslav Podivínský.

Ilustrační foto.
Litomyšl i Polička při starém, změny přijdou v Moravské Třebové

Zájem o volby ve Svitavách odpovídá celorepublikové situaci. Ze 13 091 voličů jich k urnám v osmnácti okrscích dorazilo jen 4 915, což je účast 37,54 procent.