Jednání o koalici v Moravské Třebové trvala dlouho a nebyla podle zástupců jednotlivých stran vůbec jednoduchá. Pět mandátů získalo sdružení Prosperující MT

s podporou ČSSD a 3PK vedené Ladislavem Weinlichem. Po řadě jednání ale skončilo v opozici. „Nejsem zklamaný z toho, že jsme v opozici, ale z toho, jakým způsobem to vyřešili. Nechtěli jsme jít do široké koalice, abychom neudělali podraz na voliče, abychom reflektovali výsledek voleb. Jednali jsme se všemi stranami, ale byli jsme osamoceni v našem plánu,“ řekl Weinlich.

Své prohlášení k nové koalici vydali ve středu večer členové koaličních stran. „Ihned po volbách se zástupci politických stran Změna pro Třebovou, ODS, Srdcem Třebováci a KDU –ČSL shodli na vzájemné soudržnosti a společně jednali s uskupením Prosperující MT s podporou ČSSD a 3PK a rovněž se zástupci hnutí ANO 2011 s cílem potlačit dlouholeté spory a navázat širokou spolupráci. Zástupci Prosperující MT však odmítli spolupracovat s ODS a Srdcem Třebováci a vznesli požadavek na uzavření koaliční spolupráce pouze s KDU-ČSL, Změnou pro Třebovou a Hlas pro město,“ sdělili zástupci koaličních stran ve svém prohlášení.

Koaliční dohoda v Litomyšli je podepsána. Starostou je nadále Daniel Brýdl a místostarostou Radomil Kašpar.
Koaliční dohoda podepsána. Litomyšl má staronové vedení

Vítězné sdružení ale se širokou koalicí nesouhlasilo. „Za nás široká koalice není cesta, abychom mohli pracovat, jak si představujeme. Bylo by to o velkých kompromisech,“ tvrdil během jednání lídr Weinlich.

Nakonec se však dohodly ostatní strany společně a Weinlichova strana skončila s komunisty v opozici. Na radnici v Moravské Třebové tak bude další čtyři roky vládnout koalice složená ze zástupců ANO 2011, Změna pro Třebovou, ODS, Srdcem Třebováci a lidovců.

Volební účast v Moravské Třebové byla v letošních komunálních volbách jen 38,5 procenta a je možné, že za čtyři roky bude ještě nižší. „Absolutně nerespektují hlas obyvatel. Starostou bude někdo, kdo dostane minimum hlasů. Já už nikdy k volbám nejdu,“ napsal v diskuzi Michal Suchyto. Jako nefér to vidí i další lidé. „ODS a KDU mají každý dva zastupitele, ale budou mít post starosty a místostarosty,“ podotkl Vítek Ondrůšek.

Jak to bude na radnici v Moravské Třebové v období 2022 – 2026:

• Starosta města – Pavel Charvát (ODS)

• Místostarosta města uvolněný – Václav Dokoupil (KDU-ČSL)

• Místostarosta města neuvolněný – Miloš Mička (Změna pro Třebovou)

• Člen rady města – Jiří Šeda (ANO 2011) - gesce bezpečnost ve městě, pověřen řízením Městské policie

• Člen rady města – Lenka Bártová (ANO 2011)

• Člen rady města – Zbyněk Šmucer (ANO 2011)

• Člen rady města – Daniela Maixnerová (Srdcem Třebováci)

Moravská Třebová

Volební účast – 38,52 %

1. Prosperující MT, ČSSD a 3PK 19,03 % (5 zastupitelů)
2. ANO 2011 17,89 % (4 zastupitelé)
3. Změna pro Třebovou 11,98 % (3 zastupitelé)
4. ODS 10,87 % (2 zastupitelé)
5. KSČM a nezávislých kandidátů 9,87 % (2 zastupitelé)
6. Srdcem Třebováci 8,78 % (2 zastupitelé)
7. KDU-ČSL 8,31 % (2 zastupitelé)
8. Hlas pro město 7,23 % (1 zastupitel)