Lidé volí své kandidáty, někdy doslova sousedy, které znají a vědí, že budou pracovat pro obce a města. Právě proto také řada voličů využila možnost křížkování.

A tak se třeba ve Svitavách do nového zastupitelstva dostali ze strany 3PK – Pro prosperující Svitavy kandidáti ze třetího a pátého místa. Oba lékaři, kteří roky sedí ve svitavském zastupitelstvu. Lídr strany Martin Leopold křeslo nezískal. A zatímco ve většině měst se žádné překvapení na postu starosty zřejmě neuskuteční, změna čeká Moravskou Třebovou. Tady zabodoval Ladislav Weinlich.

Kdo nakonec usedne ve starostenských křeslech, bude jasné v následujících dnech. Nezbývá než doufat, že politici budou respektovat výsledek voleb a hlasy voličů, kteří si vybrali své zastupitele na příští čtyři roky.

Na politické hry totiž není na úrovni měst a obcí místo. Stejně tak zastupitelé respektují výsledek referenda v Janově. Tady lidé odmítli výstavbu zoologické zahrady. A je to jasné rozhodnutí obyvatel vesnice, které by měli respektovat i lidé z okolí obce a odpustit si komentáře o hlouposti.