V malé italské rodinné firmě šijí boty, které tu ještě nebyly. Zakladatelem značky inovativní a udržitelné obuvi Nat-2 je německý obuvník šesté generace Sebastian Thies, jehož rodinný odkaz sahá až do roku1856.

Podle vědců má každý člověk svého dvojníka.
Dokonalá podoba? Dvojníka má pravděpodobně každý člověk, fascinuje nová studie

Ve své obuvnické praxi se soustředí především na skloubení klasické obuvi s futuristickým designem a jako základní materiál nepoužívá ani kůži, ani textilii, nýbrž houby, které rostou v lese a další netradiční materiály.

Udržitelné tenisky z houbové kůže

Tenisky, které firma vyrábí, jsou výsledkem spolupráce značky Nat-2, jež patří v obuvnictví mezi německou špičku, a společnosti Zvnder, která vyrábí doplňky na bázi houbové kůže. Boty z udržitelného materiálu jsou z vnější části tvořeny „houbovou kůží“, froté z ekologické bavlny a z části obsahují i recyklované jednorázové PET láhve. Podešev tvoří korek a stélka je pryžová.

Houbová obuv z dílny Sebastiana ThieseHoubová obuv z dílny Sebastiana ThieseZdroj: Se svolením Nat

Nalezení a zpracování houby

Chorošovitou houbu Fomes Fomentarius (Troudnatec kopytovitý), která se řadí mezi víceleté nejedlé dřevokazné houby je však velice těžké získat. Vyskytuje se většinou na slabých či odumírajících břízách a bucích.

Názory na klimatické změny se různí.
Klimaspratci aneb Jak přemýšlí popírači klimatických změn?

„Proces výroby je velice nákladný. Nejprve je nalezena houba, která je následně velice šetrně a certifikovaně ručně sklizena. Následně se ručně zpracovává, aby byla připravena k použití,“ vysvětluje zakladatel značky Sebastian Thies.

„Tento proces je skutečně vysoce pracný a vyžaduje rok vývoje po pečlivém ručním sběru hub.“

Od semiše nerozeznatelné

Houbová kůže, na jejímž vývoji se podílela Nina Fabert a Sebastian Thies, je velice příjemný a měkký materiál podobný semiši.

Planeta Mars.
První rostlina vypěstovaná na Marsu? Vědci již vybrali tu nejvhodnější

„Jedná se o organický, veganský a bezlepkový materiál, který je rovněž bez chemikálií. Houba je také antibakteriální a antiseptická,“ vysvětluje zakladatel značky, který k výrobě používá rovněž cukrovou třtinu, korek a další recyklované materiály.

„Boty nejsou voděodolné a nedají se prát. Před nošením doporučujeme opravdu dobrou impregnaci,“ zdůrazňuje obuvník.

Je libo boty ze skla či kamenů?

„Naše obuv je ručně vyráběna velice složitými postupy v naší dílně v Itálii. Neustále ale vyvíjíme houbový materiál, navrhujeme nové modely a zapojujeme i další vysoce kvalitní inovativní materiály jako froté z ekobavlny, mikrovlákno, korek, ale také skutečné kameny, dřevo, řasy, mléko, nebo dokonce krev,“ prozrazuje průkopník netradičních materiálů Sebastian Thies.

Elizaveta Litovka (https://www.instagram.com/floweirdy/) se obouvá do spodního prádla, hub, ovoce, prachovky či pečiva
Neortodoxní Líza si vyrábí boty z podprsenky i jídla

Postup výroby je však u všech materiálů velice náročný a nákladný.

„Například dřevo se nanáší na organickou bavlnu tak, že se materiál ohýbá a stává se měkkým a pružným jako jemná kůže nappa. Pocit je velmi hladký a jemný, ale i přesto můžete cítit dřevo a vidět přirozenou strukturu stromu,“ vysvětluje proces výroby obuvník. A podobné je to u všech materiálů.

K výrobě bot používá firma i kamenyK výrobě bot používá firma i kamenyZdroj: Se svolením Nat

Na kolik boty přijdou

Cena bot z recyklovatelných udržitelných materiálů se pohybuje na velmi široké škále. Záleží na způsobu zpracování, ale hlavně také na použitém materiálu. Nejlevnější boty z dílny Sebastiana Thiese vás v přepočtu přijdou zhruba na 2 500 korun, ty nejdražší na 12 500.

Více informací o inovativní značce najdete ZDE.