Zkratka DASH je označením pro dietu nazvanou Dietary Approaches to Stop Hypertension, česky Dietní přístupy k prevenci hypertenze. Jedná se o komplexní stravovací plán, který byl vyvinut pro snížení krevního tlaku a jako prevence srdečně-cévních onemocnění.

DASH dieta:

| Video: Youtube

Není ani bez zajímavosti, že v České republice trpí vysokým krevním tlakem neboli hypertenzí až polovina mužů středního věku, v celkové populaci obyvatel starších 25 let se výskyt tohoto neduhu odhaduje až na přibližně 35 procent.

Hypertenze nebolí

„Záludnost hypertenze spočívá v tom, že řada osob nemusí pociťovat žádné příznaky a na nemoc se tak přijde až při komplikacích v podobě infarktu, mozkové mrtvice nebo selhání ledvin,“ uvedl web lékárny Dr. Max.

Připomenul, že za vysoký krevní tlak jsou považovány opakovaně naměřené hodnoty vyšší než 140/90 mm Hg, a to alespoň u dvou ze tří měření při dvou různých návštěvách lékaře.

Hypertenze neboli zvýšený krevní tlak:

| Video: Youtube

Za vysokým krevním tlakem často stojí nadměrné množství sodíku v těle, čemuž se právě DASH dieta snaží zabránit.

Ve svém článku se jí také zabýval web Live Science, který jako odbornici k tématu oslovil dietoložku, potravinovou terapeutku a výživovou poradkyni Lauru Clarkovou.

„DASH dieta je strava bohatá na ovoce, zeleninu, celozrnné výrobky, ryby, drůbež, fazole, luštěniny, ořechy, semena a nízkotučné mléčné výrobky. Klade se důraz na omezení masa a zpracovaných potravin, které obsahují více soli a cukru. Kombinujeme snížení množství soli s konzumací většího množství potravin, které naopak pomáhají snižovat krevní tlak a chránit naše tepny. V této dietě proto neexistují žádné absolutní zákazy. Jde o dosažení lepší rovnováhy směrem k potravinám, které prokazatelně zdraví pomáhají,“ řekla Clarková.

Doplnila, že díky zvýšení příjmu ovoce, zeleniny a celozrnných výrobků má konzument větší pocit nasycenosti, což i vede k tomu, že se zbytečně nepřejídá. Naopak jej motivuje pohled do zrcadla, kdy se jeho figura může očividně zlepšit.

Účinky DASH diety se zabývala ve své bakalářské práci i studentka Lékařské fakulty Masarykovy Univerzity Daniela Hrdá. Ta její účinky posuzovala na základě průzkumu i lidí trpících hypertenzí. Šlo také o 66 letou seniorku s výškou 160 centimetrů a váhou 56 kilogramů, která se již s vysokým tlakem léčila. Pod odborným pedagogickým vedením jí pak sestavila nový jídelníček, který ji po zdravotní stránce skutečně prospěl a snížil tlak.

A jak vypadal její jídelníček ve vybraných dnech?

1. den

Snídaně: 75 g žitného chleba, 50 g vařeného vejce, 60 g salátové okurky

Oběd: 250 g kuřecích prsou na zelenině, 10 g řepkového oleje, 200 g vařené hnědé rýže

Odpolední svačina: 140 g řeckého jogurtu Milko, 30 g mandlí nepražených neloupaných, 150 g pomeranče

Večeře: 75 g žitného chleba, 10 g Ramy Classic, 30 g Eidamu 30%

Pitný režim – 0,25 l bylinkového čaje neslazeného, 0,2 l rozpustné slazené kávy bez mléka, 0,6 l minerální vody Magnesia neochucené = 1,05 l tekutin

2. den

Snídaně: 75 g žitného chleba, 10 g Ramy Classic, 30 g Eidamu 30%, 40 g cherry rajčat

Přesnídávka: 140 g Skyru, 30 g drceného lněného semena, 60 g hroznového vína

Oběd: 250 čočky na kyselo, 50 g vařeného vejce, 75 g žitného chleba, 60 salátové okurky

Večeře: 50 g celozrnného rohlíku, 10 g Ramy classic, 30 g cherry rajčat, 40 g červené papriky čerstvé, 40 g salátové okurky

Pitný režim – 0,2 l rozpustné slazené kávy bez mléka, 0,9 l ovocného čaje neslazeného = 1,1 l tekutin

DASH dieta byla podrobena i vědeckému zkoumání. Přišlo se tak mimo jiné na to, že snižuje i riziko vzniku depresí, jak uvedl stejnojmenný web, věnovaný tomuto způsobu stravování.

Jaký má vliv sodík na krevní tlak

Na hodnotu krevního tlaku má vliv množství krevní plazmy, kterou tělo reguluje s pomocí sodíku. Velmi zjednodušeně řečeno, krevní plazma je tekutá složka krve, která má jantarově nažloutlou barvu a je z 90 % tvořena vodou. Zbytek se skládá z organických látek, jako jsou například bílkoviny a vitamíny.

„Je to nejobjemnější část krve - v těle dospělého člověka jsou zhruba tři litry krevní plazmy, což je u běžného člověka asi pět až šest procent z celkové tělesné hmotnosti. Dále krev obsahuje asi 41 procent červených krvinek a okolo jednoho procenta bílých krvinek,“ uvedl web Europlasma.

Odborný web Interní medicína k tomu dále ve svém článku přiblížil, že při nadměrném přísunu nebo nefyziologickém zadržování sodíku v organizmu se objem vody a tím i plazmy zvyšuje - dochází k takzvanému zadržování vody v těle. Sodík současně napomáhá vazokonstrikci. Jde o přirozený proces, který pomáhá regulovat průtok krve v těle. Například když se tělo potřebuje přizpůsobit změnám prostředí, jako například při změně teploty nebo během cvičení, dochází k takzvané vazokonstrikci, aby se zlepšila regulace průtoku krve do různých částí těla.

A v tom je ten háček - zúžení cév a současně zvýšený objem krevní plazmy se při nadbytku sodíku následně projeví zvýšením krevního tlaku. A tomu je třeba zabránit. Právě třeba i s pomocí DASH diety.