DŮLEŽITÉ KONTAKTY

- Číslo na krajskou hygienu: 466 052 338

- Číslo na celostátní nonstop infolinku: 724 810 106 nebo 725 191 367

- Důležitá rada: určitě si do mobilu uložte číslo na svého praktického lékaře

CO DĚLAT V PŘÍPADĚ POTÍŽÍ

Co je koronavirus?Mezi symptomy onemocnění patří suchý kašel, dušnost, únava a neustupující horečka. Provázet ji může také bolest kloubů a svalů. Zvláštní případy mohou vést k zápalu plic, selhání ledvin a smrti. Koronavirus se pak přenáší z člověka na člověka po úzkém kontaktu. Jak upozornilo ministerstvo zdravotnictví, jde o takzvanou kapénkovou infekci, která se přenáší vzduchem. Inkubační doba je dva až 27 dní.

Pokud na sobě člověk pozoruje příznaky koronaviru, neměl by se osobně vypravit k lékaři a riskovat tak nakažení dalších osob. Naopak by měl kontaktovat svého registrujícího lékaře nebo lékařskou pohotovost, případně i krajskou hygienickou stanici. Zde získá pokyny k dalšímu postupu. 

CO DĚLAT V KARANTÉNĚ

Mohu jít z karantény vyvenčit psa?
Ano, ale pouze v nezbytně nutném případě, pokud mi jej nemohou vyvenčit příbuzní, sousedi či kamarádi. Mělo by to být v době, kdy je venku co nejméně lidí, a venku bych měl být pouze co nejkratší dobu. Důležité je vyhnout se kontaktu s dalšími pejskaři i kolemjdoucími.

Mohu si z karantény dojít nakoupit?
Nejlepší je objednat si nákup přes internet, zaplatit jej předem a požádat donáškovou službu, ať jej nechá přede dveřmi. Vyzvednu si jej až po jejím odchodu. "Když už opravdu není zbytí a pro něco si musí člověk dojít, tak opět ideálně s rouškou, nebo alespoň nakoupit rychle a držet si odstup od lidí, a rychle jít zpátky. Samozřejmostí je hygiena rukou," upřesnila tisková mluvčí Krajské hygienické stanice Středočeského kraje Dana Šalamunová.

Službu nákupu s dovozem až domů na Svitavsku zajišťuje například společnost Tesco na www.itesco.cz… A nabízejí je i jednotlivá města, více níže… 

Kdy mi hrozí třímilionová pokuta za nedodržení karantény?
Případné pokuty se budou řešit individuálně podle konkrétního provinění. Vyšší sankce by mohla hrozit zejména v případě opakovaného porušování zákazu vycházení.

ZRUŠENÉ AKCE

Rozhodnutím Vlády ČR byla uzavřena všechna městská muzea, galerie, sportoviště, bazény, zábavní parky, restaurace i místa, kde se setkávalo větší množství osob. 

JAK ZABAVIT DĚTI

Vyrazit do přírody můžete. Nejlépe ale sami nebo s rodinným příslušníkem

V souvislosti se zákazem volného pohybu osob se začaly objevovat dotazy, zda lidé mohou vyrazit na procházku, venčení psa či projížďku na kole. Mohou, ale je nutné dodržet určitá pravidla především vyrazit na místa, kde není velká koncentrace osob. „Mezi výjimkami z karantény jsou cesty do parku či do přírody. Ale měli by se pokud možno vyhýbat jeden druhému, aby se nemoc nešířila,“ zní oficiální informace. Další doporučení je dodržovat vzdálenost 1,5 metru od druhého člověka, jít sami či s rodinným příslušníkem či nosit roušku. 

Jak trávíte současné dny vy? Napište nám pomocí formuláře na webu Svitavského deníku nebo na e-mail iva.janouskova@denik.cz. 

OTEVÍRACÍ DOBY OBCHODŮ

Otevírací doby obchodů Albert, Penny, Lidl, Tesco, Kaufland atd. se nemění. Do prodejen je možný vstup pouze s ochranou úst a nosu (respirátor, rouška, ústenka, šátek či šála). Od 8.00 do 10.00 jsou prodejny určeny nakupujícím ve věku 65+, držitelům karet ZTP/P včetně doprovodu a pracovníkům pečovatelské služby, v obchodech do 500 metrů čtverečních omezení neplatí.

OTEVÍRACÍ DOBY MĚSTSKÝCH ÚŘADŮ

Litomyšl
- V souladu s usnesením vlády upravujeme provozní dobu Městského úřadu Litomyšl. Své pochůzky na úřad, prosíme, plánujte pouze v nutných případech a nevystavujte se zbytečně zvýšenému riziku nakažení. Otevřenými dny pro veřejnost zůstávají pondělí a středa s pozměněnými časy.
Po 8.30 – 11.30 hodin
St 13.30 – 16.30 hodin

Polička
- V souladu s opatřeními vydanými vládou ČR přistupujeme k omezení provozu MěÚ Polička. Úřední hodiny jsou od pondělí 16. 3. do úterý 24.3. 2020 6:00h stanoveny takto:
Pondělí 8 – 11 h
Středa 14 – 17 h.
Po tuto dobu budou v rozsahu základních služeb přístupné: podatelna MěÚ, úsek matriky, občanských průkazů a cestovních dokladů, úsek řidičských oprávnění a evidence vozidel, živnostenský úřad, sociální odbor. Pokladna na MěÚ je do odvolání zcela uzavřena. Poplatky za psy a popelnice jsou splatné až do 30. 6. 2020. Elektronické podání na podatelnu MěÚ epodatelna@policka.org a telefonní spojení na podatelnu MěÚ 461 723 888 fungují bez omezení! Vyzýváme všechny občany, aby maximálně omezili návštěvy MěÚ a dodržovali omezení vydané vládou ČR.

Svitavy
- Vzhledem k nově přijatým opatřením Vládou ČR se do 24. 3. 2020 mění otevírací doba Městského úřadu Svitavy. Ve středu 18. 3. 2020 bude úřad otevřen od 13 do 16 hodin, v pondělí 23. 3. 2020 od 8 do 11 hodin. V úterý, čtvrtek a pátek bude úřad uzavřen. Tato opatření mohou být prodloužena na základě dalších případných vládních usnesení.
Nadále výrazně doporučujeme využívat telefonické či elektronické komunikace s jednotlivými agendami pokud se daná záležitost dá vyřešit bezkontaktním způsobem. Seznam kontaktů najdete na webu města Svitavy, případně budou vyvěšeny na patřičných budovách, kde dané agendy sídlí.
Budova T. G. Masaryka 26 (Bílý dům) bude pro veřejnost uzavřena. Nezbytné záležitosti, kdy je třeba podepsat dokument, či nějaký odevzdat budou přesunuty na budovu T. G. Masaryka 25, ovšem taková jednání je potřeba si předem telefonicky či mailem domluvit.
Objekt Langrovy vily bude pro veřejnost taktéž uzavřen. Výjimkou mohou být návštěvy matriky či městské policie. V obou případech je potřeba předem telefonicky záležitost domluvit, případné předání dokumentů bude vyřizováno za pomocí okýnka u dveří na jižní straně vily (vstup Městská policie Svitavy).
Budova Dvořákova 3 bude mít v úřední dny otevřenou podatelnu během vyznačených hodin. Stejně tak tomu bude i v případě budovy T. G. Masaryka 25, kde bude k dispozici i prostor předsálí velké zasedací místnosti k podepsání či vyplnění dokumentů. Agendy sídlící v této budově budou též přístupné, znovu vyzýváme k domluvení návštěvy předem. Výkon agend občanských průkazů, cestovních dokladů a řidičských oprávnění (příjem žádostí i výdej) bude po dobu platnosti těchto oprávnění pozastaven. Na všech budovách vymýšlíme způsoby a přijímáme opatření taková, která omezí osobní kontakt na minimum, o totéž prosíme i vás. Kde to bude možné, prosíme o telefonické či elektronické vyřízení. Pokud budete muset uhradit jakýkoliv poplatek, vyzýváme k preferování bezhotovostní platby. V případě nejistoty využijte patřičných kontaktů. Zaměstnanci úřadu budou připraveni veškeré informace poskytnout. V rámci vládního usnesení budou posunuty i termíny některých plateb. Na středečním zasedání zastupitelstva bude předložen návrh na odsunutí splatnosti poplatku ze psa na 30. června a poplatku za komunální odpad na 30. září. O potvrzení této informace obeznámíme veřejnost bezprostředně po zasedání 18. 3. 2020.

Jevíčko 
- provoz městského úřadu omezen, úřední hodiny jsou pondělí a středa od 13 do 16 hodin 

Moravská Třebová
- Pro veřejnost dochází k omezení úředních hodin. V případě vstupu do budovy městského úřadu je nutné nosit roušku!
Městský úřad, ul. Olomoucká (Občanské informační centrum)
PO 8:00-11:00
ST 13:00-16:00
Budova radnice, nám. TGM - uzavřena do odvolání
Zadní trakt - Odbor Investic a správy majetku - PO 8:00-11:00, ST 13:00-16:00
Pokud je to možné, využijte pro vyřízení svých záležitostí online komunikaci s úřadem, tj. prostřednictvím e-mailu nebo datové schránky, případně telefonický kontakt prostřednictvím spojovatelky 461 353 111. 

LÉKAŘSKÁ PÉČE

Nemocnice Svitavy a Litomyšl

Na všech odděleních léčebné péče ve všech zařízeních Nemocnice Pardubického kraje je s okamžitou platností vyhlášen zákaz návštěv. Nemocnice postupně kontaktuje pacienty kvůli odkladu operace

Nemocnice Pardubického kraje veřejnost na přítomnost koronaviru netestuje! K testování na koronavir v laboratořích NPK musí být pacient indikován krajskou hygienickou stanicí nebo lékařem infektologem, sám si vyšetření a test zaplatit nemůže. Znovu prosíme spoluobčany, aby v případě podezření na koronavirus do nemocnice nechodili, ale snažili se TELEFONICKY kontaktovat svého praktického lékaře, linku 112 nebo přímo příslušnou krajskou hygienickou stanici.

Nemocnice Pardubického kraje také zakázala přítomnost otců u porodu, a to ve všech svých nemocnicích. 

Obvodní lékaři 
- Řada obvodních lékařů omezuje provoz svých ordinací. Pro zjištění, zda ten "váš" ordinuje, jej prosím kontaktujte. Zvažte ale, zda jeho služeb musíte právě v tuto dobu využít, zda opravdu nesnesou odkladu. Návštěvu nejlépe vždy předem konzultujte telefonicky. 

DOPRAVA (OMEZENÍ MHD)

V souvislosti s uzavřením škol přechází i v Pardubickém kraji doprava na prázdninový režim. „Stejně jako některé další kraje a dopravní podniky měst a obcí přistupujeme primárně v autobusové dopravě ke změně jízdních řádů. Počínaje pátkem 13. března začne platit prázdninový režim. Je to způsobeno především uzavřením základních, středních a vyšších odborných škol,“ uvedl náměstek hejtmana pro oblast dopravy Michal Kortyš. Více zde 

V pondělí pak společnost ICOM přišla s novým prohlášením: "Z důvodu preventivních opatření kvůli zpomalení šíření koronaviru se zpřísňují hygienická opatření pro cestující následujícím způsobem. Od 18. 3. 2020 platí zákaz vstupu do autobusů bez ochrany obličeje rouškou. Za roušku lze považovat i šátek, šálu či podobnou ochranu proti šíření nákazy vzdušnou cestou. Rouška musí být pevně přichycena k obličeji. Zároveň z důvodu zamezení přenosu nákazy koronaviru /SARS CoV-2/, šíření nemoci COVID-19 a v zájmu zachování dopravní obslužnosti neobsazujte, prosím, první tři řady sedadel za řidičem. Děkujeme za pochopení a za dodržování nařízených pravidel." 

POŠTA

„Nechoďte si pro důchod na poštu,“ vyzvala seniory Česká pošta. Všechny důchody se poštovní doručovatelé pokusí lidem doručit přímo do jejich domovů. Jde o opatření proti šíření nákazy nebezpečným koronavirem, který nyní sužuje celou republiku. Pošta také zkrátila otevírací doby svých poboček, zavřela Pošty Partner v obcích a ty otevřené budou od pondělí do 9 hodin určeny pouze pro seniory. 

ROZVOZ JÍDLA

- Službu nákupu s dovozem až domů na Svitavsku zajišťuje například společnost Tesco na www.itesco.cz… 

Službu nabízejí i jednotlivá města na Svitavsku:

Litomyšl
- Město Litomyšl ve spolupráci se skauty, církvemi a zaměstnanci města spouští od 17.3. asistenci s nákupy, pochůzkami a dalšími nutnostmi. Rádi pomůžeme s nákupem základních potravin, drogerie, krmiva pro zvířata (nelze si vybírat značky, nakupujeme podle aktuální situace) i s mimořádnými situacemi, například nákupem léků, pochůzkami, venčením domácích mazlíčků.Každý den od 8.00 do 10.00 můžete volat na číslo 605 929 273 nebo vyplnit formulář na www.litomysl.cz/pomoc. Rozvoz proběhne odpoledne. Služba je zdarma a funguje od 17. 3., nákup hradí objednatel. Maximální výše nákupu je 500 Kč. Akci zaštiťuje město Litomyšl, prosíme, aby služby využívali pouze lidé v nouzi (handicapovaní, nad 60 let, lidé v karanténě). Služba je k dispozici pouze občanům Litomyšle a integrovaných obcí.  „Chceme alespoň nějak pomoci nejrizikovější části obyvatel, kterou tvoří zejména naši senioři. Jsem moc rád, že se nám podařilo sehnat desítky dobrovolníků a vyzývám seniory, handicapované a lidi v nouzi, aby se na nás obrátili. Uděláme vše pro to, abychom jim pomohli,“ uvedl místostarosta Radomil Kašpar.

Pomoc živnostníkům: Koronavirus neohrožuje pouze zdraví, ale i ekonomiku. Pokud v Litomyšli (a integrované obci) provozujete v souladu s nařízením vlády v upraveném režimu občerstvení, restauraci, rozvoz jídla, drogerii a podobně, rádi vám pomůžeme s propagací. Informace nám posílejte pouze na mail michele.vojacek@litomysl.cz, z podkladů vytvoříme infografiku, kterou zdarma zveřejníme na našem FB a seznam zveřejníme i na webu města. Můžete nám poslat i fotku své provozovny či zboží, kterou se pokusíme do grafiky vložit.

Polička 
- Město Polička ve spolupráci s Oblastní charitou Polička nabízí osamělým seniorům a hendikepovaným občanům možnost zajištění nákupů základních potravin, drogistického zboží a léků. K tomuto kroku přistoupilo vedení města
v souvislosti s vyhlášením stavu nouze v České republice. Pokud žijete osaměle a v důsledku svého stavu nebo nemoci potřebujete pomoci (zajištění léků, základního nákupu apod.), můžete kontaktovat: Odbor sociálních věcí a zdravotnictví
tel. 734 152 221, 733 713 627 Telefonovat můžete denně mezi 8–12 h.

Svitavy
- Město Svitavy ve spolupráci s se společností Astur & Qanto zavádí od 17. 3. 2020 v testovacím provozu pro občany Svitav nákupy pro potřebné (především senioři nad 60 let či osoby se silným tělesným handicapem). Objednávky se přijímají denně od 8 do 10 hodin na tel. číslech 461 534 300 nebo 731 637 766, nákup bude dovezen stejného dne mezi 15 a 18 hodinou. Nákup zaplatíte v hotovosti či platební kartou bez přirážky za doručení. 

Jevíčko 
- Město Jevíčko ve spolupráci s Jevíčskými skauty nabízí zajištění nákupu základních potravin, hygienických potřeb a léků pro seniory a osoby se zdravotním handicapem z Jevíčka a Zadního Arnoštova. Objednání nákupu lze provést od pondělí do pátku od 8 do 10 hodin na tel. čísle 461 327 810 (Petra Minaříková, e-mail minarikova@jevicko.cz), nákup bude doručen následující pracovní den v dopoledních hodinách. 

JAK DODRŽOVAT HYGIENU

Jak snížit riziko nákazy koronaviru.

Koronavirus v Česku