ORLICKO

Vysoké Mýto bude hostit mistrovství závodů motorek
KDY: 9. a 10. července
KDE: Vysoké Mýto

Vysoké Mýto přivítá o víkendu 9. a 10. července již podruhé na autodromu Autoklubu Karosa závody mistrovství světa GP of Czech Republic. Součástí tohoto závodního maratonu bude i mistrovství Evropy, Evropy juniorů a Mezinárodního mistrovství České republiky v disciplíně Supermoto. 

Kulturní akce pod širým nebem
KDY: 10. července
KDE: Ústí nad Orlicí

Ani letošní léto nebude bez kulturních akcí a letních projekcí u Roškotova divadla. Prázdniny zpestří i letní odpoledne s pohádkami a hudbou pro děti, na které navážou koncerty pro dospělé. První se bude konat v parku za divadlem v neděli od 16:30, v 19:30 vystoupí Pishcoth- písničkář Vladimír Daťka s kytarou a looperem.

Muzeum vystavuje legendární bicykly
KDY: po celé léto
KDE: Vysoké Mýto

Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě zavede návštěvníky do období bicyklů 19. století. Výstava jízdních kol ze sbírek muzeí v Pardubickém kraji s názvem Hrom do pedálu představuje pět desítek velocipedů. V úvodní části se seznámíte s vývojem kola od draisiny až po Favorita. V hlavní části výstavy uvidíte kostitřasy a vysoká kola z muzeí Pardubického kraje na jednom místě. Dozvíte se informace o prvních cyklistických klubech z našeho regionu, které vznikly v éře vysokých kol. 

Mezinárodní hasičská soutěž zavítá do hor
KDY: 9. července
KDE: Orlické Záhoří

Mezinárodní hasičská soutěž, XV. Orlicko-Bystřický putovní pohár se uskuteční již tuto sobotu. Registrace na emailu: hasiciorlickezahori@seznam.cz.
Doprovodný program: ukázky techniky, občerstvení, zábava, hraje kapela Trop. Akce se koná na místním fotbalovém hřišti od 13:00.

SVITAVSKO

Alchymistická laboratoř plná tajemna
KDY: 9. července
KDE: Moravská Třebová

Večerní prohlídka expozice alchymistické laboratoře obohacená o ukázky práce a bádání zdejšího mistra této tajemné vědy Bonaciny. Začátky prohlídek ve 21:00 a 22:00. Vstupné plné 130 korun, snížené 90 korun. 

Časopisy, na které se nezapomíná
KDY: po celé léto
KDE: Litomyšl

Na výstavě Časopisy pro děti a mládež od počátků po rozpad Československa v Regionálním muzeu v Litomyšli jsou k vidění nejen časopisy dnešních rodičů, ale i prarodičů. Přijďte si zavzpomínat a ukázat potomkům, co jste četli.

Rodná světnička: Historie i výhled
KDY: po celé léto
KDE: Polička

Při návštěvě Poličky si nenechte ujít ojedinělou památku, rodnou světničku hudebního skladatele Bohuslava Martinů ve věži kostela sv. Jakuba. Který jiný významný hudební skladatel se narodil a žil se svojí rodinou ve výšce 36 metrů? Navíc vám odměnou po vystoupání 192 schodů do věže bude nejen prohlídka zajímavé světničky, ale i nádherný výhled na Poličku a okolí.

„Původní gotický kostel sv. Jakuba vyhořel za velkého požáru v červenci roku 1845. Poškození kostela bylo natolik velké, že musel být posléze stržen a na jeho místě byl v letech 1853 až 1865 postaven novogotický kostel. V novém chrámu bylo pamatováno na bydlení pověžného, který v případě ohně vyhlašoval poplach. Do této funkce nastoupil v roce 1889 Ferdinand Martinů, kterému se roku 1890 narodil syn Bohuslav. Rodina Martinů žila v tomto unikátním, romantickém, i když pro život trochu nepraktické místě, v malé věžní světničce, až do Bohušových 11 let,“ uvedl historik David Junek. V době letních prázdniny je světnička na věži poličského kostela přístupná denně, v pondělí až v sobotu v 9, 10, 11, 13, 14, 15 a 16 hodin, o nedělích odpoledne. 

Kukuřičné bludiště Řecko
KDY: po celé léto
KDE: Svitavy

Na poli u Svitav vzniklo unikátní kukuřičné bludiště, v červenci je otevřené každý den (včetně sobot, nedělí a svátků) od 9 do 20 hodin. Letos mají kukuřičná bludiště Kukuřičáci tematiku cestování unijními státy Evropské unie, ve Svitavách bude Řecko. Bludiště se nachází na poli v místní části Lány, poblíž Údolní ulice. 

PARDUBICKO

Muzeum vylepšilo zámeckou hlásku
KDY: v těchto dnech
KDE: Pardubice

Nový pohled na město se otevírá návštěvníkům z věže pardubického zámku. Samotný výhled z hlásky se nezměnil, doplnila jej ale panoramata se zakreslenými dominantami krajiny, dalekohledy, světelné panely se zajímavostmi o městě a přírodě i speciální kuličková dráha. Hláska jako nejvyšší bod zámku nabízí výhled do všech světových stran. Návštěvníci při dobré viditelnosti dohlédnou až na Orlické hory a Krkonoše.

„Prostor jsme doplnili světelnými panely, které kromě zajímavých informací ukazují i unikátní historické fotografie Pardubic ze sbírek muzea a vývoj okolní krajiny včetně toku řeky Labe. Návštěvníci tak spatří, jaký výhled z věže měli naši předkové, jak se za sto let proměnilo město i krajina,“ popisuje novou instalaci ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek.

Vyhlídka na hlásce je přístupná celoročně – lze si koupit samostatnou vstupenku, nebo ji navštívit v rámci vstupenky na všechny výstavy a expozice muzea.

Pardubické letní kino promítá zdarma
KDY: v těchto dnech
KDE: Pardubice

Na louce u Wonkova mostu v Pardubicích promítá celé prázdniny letní kino. Vstup je zdarma. Filmové večery začínají ve 21.30 hodin. Filmy jsou vybírány tak, aby si každý divák odnesl co nejkomplexnější obraz o současné kinematografii. Pro zasvěcenější filmové diváky jsou připraveny jako bonusy filmové minifestivaly, ať již přehlídky vzdálené zahraniční tvorby, nebo retrospektivy významných tuzemských režisérů. Jednotlivé dny v týdnu jsou zasvěceny různým žánrům, takže si návštěvníci mohou sestavovat program dle vlastních potřeb a chutí.

Aktuální program:
pátek 8. července Tři tygři ve filmu: JACKPOT
sobota 9. července Král Richard: Zrození šampiónek
neděle 10. července Rozhněvaný muž

CHRUDIMSKO

Stroj času: Vyzkoušejte si řemesla předků
KDY: po celé léto
KDE: Chrudim

Na léto si Regionální muzeum v Chrudimi připravilo ve spolupráci s Muzeem Vysočiny interaktivní výstavu s názvem Stroj času. Nejedná se o klasickou vzdělávací výstavu spojenou s prezentací originálních historických exponátů, které musí být uchráněny jakéhokoliv kontaktu s návštěvníky, naopak. Projekt je postavený na konceptu, který dotýkání přímo vyžaduje. Výstava sestává z několika stanovišť, na kterých si budou moci návštěvníci vyzkoušet vybraná řemesla a činnosti z každodenního života našich předků. Chcete si zkusit umlít mouku v žernovu, vyzkoušet výrobu kroužkové zbroje nebo zjistit, jak se pracovalo s tkalcovským stavem?

Prohlédnout si můžete také výstavu k výročí vzniku Průmyslového muzea pro východní Čechy, které bylo založeno v roce 1892. Úkolem nového muzea bylo povzbudit a zdokonalit průmyslovou výrobu po technické i umělecké stránce.

Divadlo Na poslední chvíli - Ray Cooney
KDY: 10. července
KDE: Klášterní zahrady Chrudim

S anglickým humorem řeší povedený tatínek velký malér. Česká premiéra.
Londýnský taxikář John Brown si dvacet let tajně užívá života se dvěma manželkami. Tatínek má s jednou syna Gavina a s druhou má dceru Vicki. Ti dva mladí se seznámí na internetu a chtějí se osobně poznat. Jejich otec se jim v tom snaží se svým přítelem Stanleyem narychlo a s vypětím všech sil zabránit. Výsledkem je veletok neuvěřitelných typicky cooneyovských zmatků a improvizací v duchu nejlepších tradic anglické komedie, které uspokojí každého – kromě Johna Browna.

Osoby a obsazení
John Brown Václav Vydra
Stanley Gardner Josef Carda / Martin Zahálka
Gavin Brown Daniel Kadlec / Miroslav Sabadin
Vicki Brownová Karolína Vágnerová / Barbora Vágnerová
Barbara Brownová Vlasta Žehrová / Kamila Špráchalová
Mary Brownová Jana Boušková / Zuzana Slavíková
Strejda Alfons Miloslav Mejzlík / Martin Hruška
Režie Martin Hruška | překlad Břetislav Hodek | Uvádí Agentura Harlekýn

Prodej vstupenek 450 korun pokladna Divadla Karla Pippicha, tel: +420603881003, email: predprodej@chbeseda.cz, Turistické a informační centrum, tel: +420469657821.