Babiččina Barunka  
KDE: web Regionálního muzea Litomyšl  

Na webu Regionálního muzea Litomyšl (www.rml.cz) si můžete prohlédnout výstavu Babiččina Barunka, která připomíná výročí 200 let od narození spisovatelky Boženy Němcové. Dozvíte se mnohé o její tvorbě i o jejím životě – dětství a manželství. Dočtete se o pobytu v Litomyšli, kde porodila syna Karla, a také o jejích zastaveních Na Horách u České Třebové. Byla okouzlena tamní přírodou, měla radost z jezení dobrého chleba a tvarohu, líbily se jí zpěvy českých i německých poutníků.

Silon, perlon, dederon 
KDE: web Východočeského muzea  

Na internetových stránkách Východočeského muzea (www.vcm.cz) můžete navštívit webovou výstavu. Jmenuje se Silon, perlon, dederon a návštěvníky provede historií umělých textilních vláken v českých zemích. „Silonky či nylonky jsou pojmy, které známe všichni. Silonové vlákno si proto většina z nás spojuje právě s dámskými punčochami a punčocháči. To byly první výrobky z polyamidové příze, kterou vyvinuli ve Spojených státech a pojmenovali nylon. V Československu vynalezl podobné vlákno Otto Wichterle a vyrábět jej začal podnik Silon,“ vysvětlila kurátorka sbírky Odívání Markéta Beňovská. Původně luxusní materiál se ale brzy dočkal univerzálního použití a už v průběhu 50. let z něj vznikaly snad všechny druhy oděvů – šaty, košile, kabáty i spodní prádlo. Na fotografiích Luďka Vojtěchovského tak návštěvníci výstavy mohou obdivovat šaty a sukně, šátky, plavky, rukavice – některé včetně originálních obalů. Nechybí ani skeny dobových módních časopisů.

Dílničky v balíčku 
KDE: web a facebook Regionálního muzea Chrudim 

Od pondělí 12. října je podle nařízení vlády uzavřeno i Regionální muzeum v Chrudimi. Aby se vám nestýskalo po jejich tvořivých dílničkách, připravili pro vás „dílničky v balíčku“.
Jsou to návody na výrobu různých drobných dekorací, které se budou vázat k ročním obdobím, svátkům nebo výročím. Jejich hlavním úkolem je potěšit vás a usnadnit tvoření s dětmi pro zkrácení pošmourných podzimních dnů. Návody k „dílničkám v balíčku“ budou zveřejněny na internetových stránkách muzea a facebooku. Jako první představují první návod na „listy z vlny“ – odkaz s návodem najdete na webových stránkách muzea.

Procházka v lesích  
KDE: Hradecko  

Procházka v přírodě. Něco tak jednoduchého a v poslední době čím dál více doporučovaného jako bezpečná a zdravá aktivita. Na Hradecku můžete navštívit Městské lesy Hradec Králové, kde lze například projít pohádkovou stezkou, vodnickou stezkou nebo kolem Mazurových chalup.

Stezka Krajem Chrudimky
KDE: u obce Svratouch  

Volně přístupná naučná stezka střední náročnosti vás provede kolem Filipovského pramene Chrudimky (západně od severního okraje obce Svratouch). Podél stezky je instalováno 37 informačních tabulí, které informují o místní přírodovědě a vlastivědě.
Stezka má celkovou délku 82 km a kopíruje řeku Chrudimku po turistických stezkách. Její úseky se mohou stát cílem několika vašich příjemných výletů. 

Naučná stezka - Gočárův okruh  
KDE: Lázně Bohdaneč  

Naučná stezka - Gočárův okruh je 5 km dlouhá vycházková trasa nabízející nenáročnou pěší turistiku městem i volnou krajinou v kombinaci s možností seznámit se s pozoruhodnými místy a stavbami města Lázně Bohdaneč. Pojmenování okruhu je vedeno snahou připomínat významného architekta Josefa Gočára a zejména výsledky jeho působení ve městě na počátku 20. století. Trasa začíná i končí na náměstí, kde nikdo neprojde bez povšimnutí kolem barokního kostela či renesanční budovy radnice. Mezi nejzajímavější zastavení naučné stezky patří lázeňský pavilon Gočár, vodojem a funkcionalistická vila (vyprojektované J. Gočárem), dále pak sluneční hodiny, Kuttnerova kaplička, Tillerovo sedátko a další.

 

Tip na knižní novinku 
Jiří Padevět: Republika 

Naše dvacáté století bylo plné bojů, proher, vítězství, ale především paradoxů, často se krčících ve stínu velkých dějinných událostí. Kniha Republika, jejímž prostřednictvím nás známý spisovatel, nakladatel a držitel řady literárních ocenění Jiří Padevět zavádí do období mezi lety 1918—1990, se pokouší přiblížit naši moderní historii na ploše 73 povídek. Vyprávějí o chvílích, které jsou z pohledu „velkých“ dějin nepodstatné, až banální, ale z pohledu lidí, kteří je prožívali, byly naopak naprosto zásadní.
Často změnily životy jejich aktérů nečekaným a drastickým způsobem. A to jak směrem k zoufalství, tak i k naději, která trvá. Kniha má být v prodeji od pátku 16. října.