Do přírody na běžky
KDY: kdykoliv
KDE: okolí Litomyšle, Poličky a Dolního Újezdu

Vleky stojí, ale na běžky mohou lidé vyrazit. Stopy pro běžkaře jsou upravené mimo jiné v okolí Litomyšle a Poličky nebo na Kozlově. Můžete vyjet například tyto tři trasy: 1) Od hájovny na Kozlově k Bulvovce do Strakova, odtud nad Strakov, dále k vodojemu na Pazuše a zpět k hájovně. 2) Po louce od kozlovské hájenky směrem na Kozlov. 3) Od konce fotbalgolfu na Černé hoře (cesta na Vlkov) k bývalé hospodě. Běžkovat se dá i na Poličsku U Salaše. Stopy od města i od přehrad jsou prošlapané, stejně jako celý velký okruh pět kilometrů. Stopy pro běžkaře připravují také v okolí Dolního Újezdu.

Čtení jako výzva
KDY: v letošním roce
KDE: www.databazeknih.cz

Chcete objevit zábavnou formou zajímavé knihy? Chcete čelit výzvě? Na www.databazeknih.cz vám to umožní. Přečtěte v průběhu roku dvacet knih podle dvaceti témat, která jsou uvedena na webu – například „kniha, která má v názvu část lidského těla“, nebo „kniha, jejíž název se skládá z 21 písmen“, nebo „kniha, jejíž hlavní hrdina pracuje se zvířaty“ či „kniha s pruhovanou obálkou“ – takovýchto témat je tam celkem 20. Abyste se mohli výzvy účastnit, je potřeba mít na Databázi knih svůj profil (zdarma). Vyberte si téma, kterým začnete, a dál se budete řídit návodem, který je na webu uvedený. 

Webová výstava plná hraček
KDY: kdykoliv
KDE: www.vcm.cz
ZA KOLIK: zdarma

Východočeské muzeum nechává návštěvníky prostřednictvím webové výstavy nahlédnout do své sbírky hraček. Obsahuje 5300 předmětů, přičemž nejstarší je houpací kůň z roku 1870 a porcelánová panenka z 80. let 90. století. Výstava je přístupná z hlavní stránky muzea www.vcm.cz. Začíná panenkami a pokojíčky, pokračuje auty, vláčky a traktory. Zvláštní část je věnovaná společenským hrám.

Krásy vesmíru
KDY: kdykoliv
KDE: www.rml.cz
ZA KOLIK: zdarma

Webová výstava, která je společným dílem Regionálního muzea v Litomyšli a Národního technického muzea, představuje tradice astronomického bádání v Pardubickém kraji od novověku do současnosti. Počíná nejstaršími výzkumy nebeských jevů, které v kraji prováděli již v 17. a 18. století litomyšlští piaristé a pokračuje přes jednotlivé osobnosti této vědy až do současnosti, v níž se zaměřuje také na neprofesionální astronomické iniciativy.

Ručička jako průvodce
KDY: kdykoliv
KDE: www.puppets.cz
ZA KOLIK: zdarma

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi nabízí velké množství online aktivit pro malé i velké, včetně speciálních prohlídek.  Na jeho  webových stránkách a sociálních sítích můžete navštívit například Kašpárkovu aktovku a humornou formou se vzdělat. Muzeum rovněž přináší různé zajímavé odkazy na domácí i zahraniční loutkářské projekty, včetně filmů a představení online a zpřístupňuje zajímavé exponáty, které nejsou běžně k vidění. Návštěvníci si rovněž mohou poslechnout zvukové záznamy historických loutkových her z muzejní audiosbírky. V doprovodu maňáska Ručičky se mohou ti odvážnější vydat prozkoumávat tajemné prostory muzea, kam noha návštěvníkova dosud nevkročila, jako jsou sklepy nebo depozitář.

 

Údolí Staré plovárny
KDY: kdykoliv
KDE: u Litomyšle

Údolí Staré plovárny (Hlubokého rybníka) láká k procházkám v každém ročním období. Jak název napovídá, kdysi zde byla skutečně plovárna. V zimě se pak rybník využíval jako kluziště. V posledních letech došlo k úpravě hráze a okolí rybníka. Docházková vzdálenost: Z litomyšlského náměstí dojdete procházkou na Starou plovárnu za cca 35 minut. Další tipy na procházky v Litomyšli najdete na www.andelskalitomysl.cz.