Provedení brněnským souborem v roce 1992 mělo přímo obrovský ohlas. Hrálo se v amfiteátru před beznadějně vyprodaným hledištěm, titulní roli tehdy skvěle vytvořil Pavel Kamas, Zachariáše zpíval Jiří Sulženko, Abigail sopranistka Paulette de Vaughn.

Verdi napsal 26 oper a Nabucco je třetí v pořadí. Mnoho nechybělo a byli bychom nejen o tuto operu, ale i o všechny další ochuzeni. První dvě jeho jevištní díla Oberto a Jeden den králem totiž dokonale propadla a Verdi byl rozhodnut ve svém skladatelském snažení nepokračovat. Jeho přítel T.Solera mu však doslova vnutil nové libreto. Traduje se, že Verdi přišel domů, knížečku mrzutě odhodil na stůl, ta se otevřela a skladatel mimoděk četl verš, který na něho udělal velký dojem - Va, pensiero, sullali dorate… (Leť, myšlenko, na zlatých křídlech). Vznikla pak snad nejslavnější sborová scéna operní literatury a celá opera se Verdimu povedla natolik, že premiéra měla mohutný úspěch. Skladatel pak vytvořil dalších třiadvacet oper, z nichž většina je dodnes pilířem repertoáru všech předních divadelních scén.

Námět, jednající o osvobození Židů z babylonského zajetí, však symbolizuje touhu utlačovaných národů po svobodě a mnohde byl Nabucco tím pádem v určitých dobách na indexu. Nevyjímaje naší republiku za německé okupace a po roce 1968. Dnes je opět stálou součástí repertoáru a do Litomyšle s ním přijede pražská Státní opera. Hraje se dvakrát, v pondělí 23. a v úterý 24.června vždy v 21 hodin. Titulní roli alternují Martin Bárta a Richard Haan (mimochodem přemožitel kanálu La Manche), jako Zachariáše uvidíme nestárnoucího Richarda Nováka. Obě představení slibují velký zážitek.

Zdeněk Vandas