Tradičním prostorem výstav je zámecký pivovar, kde tentokrát návštěvníci zhlédnou díla méně známých českých umělců, kteří se prosadili zejména v zahraničí. Z politických důvodů byli nuceni žít v exilu a kvůli tomu se na ně v Čechách zapomnělo. „Výstava Poutníci je trochu rehabilituje,“ podotýká Petra Jiráňová ze Smetanovy výtvarné Litomyšle.

Výrazným počinem letošního ročníku bude jednoznačně rozsáhlý projekt dvojice Václav Cigler a Michal Motyčka. „Jejich nové realizace najdeme v kryptě kostela Nalezení svatého Kříže. Expozice Otevřený hrob nabídne návštěvníkům mimo jiné zážitek z chůze po vodě. V kostele bude vodní hladina, uprostřed které bude světelný objekt podobný mense v piaristickém kostele,“ přibližuje Jiráňová.

Dvojice umělců promění i nově zrekonstruovanou Galerii Miroslava Kubíka. A jejich je také projekt Jsme 100. Ten připomene výročí vzniku republiky a expanduje na veřejná prostranství v Litomyšli. Díla budou k vidění v Klášterních zahradách, na nádvoří zámku a u Máchadla.

Je už dobrým zvykem, že výtvarný festival „vyjíždí“ mimo Litomyšl, tradičně do galerie v Pardubicích. Ve White Gallery v Osíku u Litomyšle připomenou nedožitých 80 let a zároveň deset let od úmrtí malířky Ludmily Jandové. Nově se jedna z výstav uskuteční v Kulturáku Archa v Lubné u Poličky, kde připravili výstavu malířky Mileny Dopitové.