Tento unikátní soubor představuje sto pět tušových maleb a kreseb zobrazujících vývoj lidstva od jeho počátku do konce devatenáctého století. V Litomyšli, s níž jsou oba majitelé osobně spjati, výstava připomene 50.výročí úmrtí českého malíře. „Jsme hrdi, že tak malá země v srdci Evropy dala světu takového velikána, jakým František Kupka byl,“ uvedl galerista Zdeněk Sklenář.


Výstava byla otevřena za účasti představitelů města Litomyšl a generálního partnera výstavy Komerční banky, kterou zastupoval náměstek generálního ředitele Philippe Rucheton: „Neznám Litomyšl dobře, jsem zde snad potřetí, ale jsem nadšen atmosférou.“ Zdůraznil paralelu spojení mezi francouzskou Société Générale, jíž je Komerční banka součástí, s českým malířem Františkem Kupkou, který byl výrazně ovlivněn francouzským prostředím, kde léta žil a pracoval. Právě tam před sto lety doprovodil František Kupka svým dílem „Člověk a Země“ francouzského historika, geografa a publicistu Eliséa Recluse.


V roce 2004 koupili soubor Jiří Lammel a galerista Zdeněk Sklenář od dědiců sběratele Jindřicha Waldese. Jakmile ji tehdy oba velcí milovníci umění spatřili, rozhodli se sbírku převzít do své péče. „Víte, získat 105 originálů Františka Kupky již dnes není možné,“ říká Zdeněk Sklenář. „Nejde o majetnictví, jde o ducha té síly, která má být uchovaná pro další generace.“ Kupkovo dílo představili v Číně, Kambodži, Thajsku a Mongolsku, kde se výstavě dostalo obrovské pozornosti. Z Litomyšle soubor poputuje do Jižní Ameriky. „Setkal jsem se díky Mírovi Popelkovi s Pablem Atchugarym, významným uruguayským sochařem. Vybudoval překrásné středisko setkávání v Punta del Este, uruguayském letovisku na pobřeží Atlantiku. Vernisáž Františka Kupky plánujeme na 29. prosince, kdy v Uruguayi začíná letní sezona,“ říká Jiří Lammel.