Letošní festival se inspiruje světem dětí. Jak jste se s tématem vypořádal jako dramaturg?

Ono téma se mně a festivalu nabízelo už mnoho let zpátky. Člověk nepřestává žasnout, kolik krásné hudby je určeno přímo dětem, ať již jako interpretům či jako posluchačům. A protože dětský hudební svět je obecně nesmírně blízký i dospělým, byla příprava programu velmi příjemná. Co bylo těžké, tak určit díla, na něž se nakonec z té velké nabídky možností nedostane. Ale s tím, co nakonec uvedeme, jsme si skutečně „vyhráli“. Třeba program Koncertu na přání jsme připravovali do detailů skutečně téměř celý rok. Doufám, že výsledek bude stát za to!


Festival zahájí galakoncert Evy Urbanové. Patří ke stálicím festivalového programu. Čím bude její letošní koncert výjimečný?

Paní Urbanová na Smetanově Litomyšli letos vystoupí již po jedenácté a uvážíme-li, že jsou města i festivaly, které ji dosud nezískaly, je tím řečeno mnohé. Také to, že se rozhodla oslavit dvacetiletí své umělecké kariéry právě u nás, je mimořádně potěšující i zavazující. Pečlivě jsme vybírali program, přizvali jsme i hosta, tenoristu Olega Kulka, kterého si paní Eva přála, také jsme angažovali prvotřídní sbor, což na galakoncerty vůbec není běžné. Konečně i skutečnost, že historicky poprvé přijíždí na festival i prezident republiky – a vybral si právě tento koncert – svědčí o jeho výjimečnosti.


Kolik uvedete premiér? Můžete je přiblížit?


Nejdůležitější je samozřejmě premiéra inscenace Smetanovy Hubičky. Pokračuje tak koprodukce s Operou Národního divadla v Praze a máme již jasný příslib, že za rok, v jubilejním 50. ročníku, budeme realizovat i Dvě vdovy, které se hrály na úplně první Smetanově Litomyšli v roce 1949. Českou premiérou bude uvedení duchovní opery současného slovenského skladatele Víťazoslava Kubičky Kristův dotyk ve čtvrtek 21. června v Chrudimi. Světová premiéra se konala jen před pár dny v Bratislavě a měla obrovský úspěch.Nejtěžší produkčně pro nás však určitě je a bude světová premiéra
Kytice Bohuslava Martinů v originálním tanečním pojetí Ladislavy Košíkové. Myslím, že je to ještě složitější, než když jsme v roce 2000 sami produkovali Dalibora. Tam byli téměř všichni účinkující z Prahy a všichni jej už někdy zpívali či hráli. Ale zde máme ansámbly z Ostravy, Zlína, Holešova, Uherského Hradiště a celé dílo je skutečným originálem. Celá řada skladeb a děl bude mít premiéru festivalovou, třeba Manon Lescaut se zde dosud nehrála a my máme na oba večery špičkové obsazení. Mimochodem – pro sobotní provedení se podařilo dohodnout obsazení role Rytíře des Grieux pověstným islandským tenoristou Kristjanem Johannssonem!

Po patnácti letech se vrací na pódium Dvořákova Svatá Ludmila. Co mohou posluchači očekávat od letošního provedení díla? Lze ještě sehnat vstupenky?


Vstupenek na Svatou Ludmilu, kterou uvedeme v neděli 24. června od 18.00 hodin na II. zámeckém nádvoří, je k dostání ještě asi sto padesát, včetně velmi hezkých míst. Jsem přesvědčen, že nakonec bude vyprodáno, protože toto Dvořákovo dílo se vzhledem k velké náročnosti uvádí jen velmi zřídka a není tedy jednoduché jej živě slyšet. Domnívám se, že je to jedno z nejkrásnějších Dvořákových děl vůbec a hostující sólisté v čele s Adrianou Kohútkovou, Tomášem Černým stejně jako brněnská Filharmonie, Český filharmonický sbor a dirigent Leoš Svárovský jsou zárukou vysoce kvalitního provedení.

Přestože došlo k výměně vedení Národního divadla, koprodukce Smetanových oper pokračuje. Jaký titul nastuduje první česká scéna letos?

Jak jsem již řekl, koprodukce s Národním divadlem je potvrzena a bude trvat i v roce příštím. Pro nás – a doufám, že i pro naše ná vštěvníky – je to velmi potěšující informace, neboť jsme se přeci jen trošku obávali, aby nové vedení Národního divadla, resp. souboru Opery, mělo na této spolupráci další interes. Protože jde o premiéru inscenace, musí se samozřejmě ve finální části připravovat přímo na konkrétní scéně – tedy na II. nádvoří. Zkoušky budou probíhat od nedělní noci až do páteční premiéry, kterou zaznamená Česká televize. Návštěvníci zámku tak budou mít příležitost stejně jako vloni sledovat přímo v akci zrod inscenace v podání předních interpretů první scény a později pak sledovat na obrazovkách výsledný tvar díla.

Konání festivalů mimo Litomyšl se již stalo tradicí. V čem spatřujete přínos a co letos do Chrudimě a Lanškrouna„vyvezete“?
Především je to možnost, jak Smetanovu Litomyšl prezentovat a popularizovat i v dalších místech Pardubického kraje. Zprvu jsme vhodná místa sami hledali a ne úplně vždycky nalézali pochopení. Dnes už je to úplně jinak. Města se nám se svým zájmem hlásí sama a některá se nabízejí, aby u nich byl „externí“ koncert či představení úplně každý rok. To nás moc těší. Znamená to, že naše plány vyšly. Pro obě letos vybraná města jsme „ušili“ program na míru. Do Chrudimi přivezeme Kristův dotyk, kde scénicky dobře využijeme stupňovitý presbytář Arciděkanského chrámu, v Lanškrouně se v neděli 17. června mohou těšit na Chrámové nokturno – na programu bude mimo jiné interpretace dvou a vícesborových kompozic, zpívaných z různých částí kostela, stejně jako závěrečné překvapení s nočním zpěvem v plenéru.